WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

06.04.2022Wisła: W domu rodzinnym Jerzego Pilcha powstanie coś więcej, niż muzeum

Miasto Wisła oficjalnie stało się właścicielem domu rodzinnego Jerzego Pilcha. Umowę, w obecności notariusza, podpisali córka pisarza - Magdalena Bielska oraz burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.

Rodzinny dom jednego z najsłynniejszych współczesnych pisarzy odsprzedała miastu spadkobierczyni – córka Jerzego Pilcha, Magdalena Bielska, również pisarka i poetka. Jerzy Pilch urodził się w domu na wiślańskim Parteczniku W budynku jest pełno przedmiotów związanych z pisarzem, mnóstwo zdjęć, pamiątek, nagród czy po prostu rzeczy osobistych. Jest też gabinet Jerzego Pilcha, w którym pisał, będąc w Wiśle.:

- Mam nadzieję, że uda się z tego utworzyć kolejną perełkę; miejsce spotkań kulturalnych, miejsce upamiętnienia właśnie tak znakomitego pisarza, jakim był Jerzy Pilch. I przede wszystkim mam nadzieję, że będzie to miejsce które będzie tętniło życiem i będzie kolejnym punktem na takiej kulturalnej mapie naszej miejscowości - mówi burmistrz Wisły, Tomasz Bujok:

Plik dźwiękowy: tk_3pilchDom%20SET.mp3

Miasto planuje w tym miejscu utworzyć dom pracy twórczej, poświęcony wybitnemu pisarzowi i przedstawiający jego postać, a w ogrodzie-  zrobić miejsce na kameralne koncerty. Miasto Wisła odkupiło dom Jerzego Pilcha za 700 tys zł.

Wisła pamięta o pochodzącym spod Skolnitego pisarzu, laureacie m.in. Nagrody Literackiej Nike. W dniach od 3 do 5 czerwca w Wiśle odbędzie się druga edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”.

 

Źródło: UM w Wiśle