WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

28.06.2022W Katowicach zebrano 1,5 tony opon w kilka godzin!

 
Ponad 1,5 tony opon w kilka godzin! W ostatnią sobotę w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów odbyła się akcja ,,Nie siej śmieci, posiej łąkę”, podczas której mieszkańcy Katowic w zamian za zużyte opony mogli otrzymać nasiona łąk kwietnych i kompost. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – mieszkańcy oddali łącznie 193 sztuki opon, które ważyły aż 1520 kg.
 
Akcja ,,Nie siej śmieci, posiej łąkę” to wspólny projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z Katowic oraz Urzędu Miasta Katowice. Ma na celu zachęcić mieszkańców do odpowiedniej utylizacji zużytych opon, które stanowią odpad niebezpieczny dla środowiska. Nie można ich zaliczyć do odpadów wielkogabarytowych, ponieważ składają się z wielu warstw, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Ponadto ich recykling jest objęty szczególnymi wymogami – 75% powinno zostać poddane jakiejkolwiek formie recyklingu, z czego minimum 15% ma stanowić odzysk materiałów. Dlatego warto je oddać do Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów, których w Katowicach są 4, aby ich pracownicy mogli odpowiednio się nimi zająć. 
Akcja zbierania opon miała miejsce w GPZO przy ul. Milowickiej 7A. Przez 5 godzin mieszkańcy przywieźli łącznie 193 sztuki opon samochodowych, co daje średnio ponad 38 sztuk na godzinę, albo mniej więcej 1 oponę na 1,5 min. 
 
Kwiaty w zamian za opony
 
Mieszkańcy przynosili do punktu opony, chcąc je odpowiednio zutylizować, aby nie szkodziły środowisku. Co ważne, opony można przynosić do GPZO przez cały rok. Sobotnia akcja miała jedynie o tym przypomnieć i zachęcić poprzez drobny upominek, który także przysłuży się planecie – nasiona łąk kwietnych, które potem można posiać w ogródku lub w doniczce na balkonie. Rośliny, które były wydawane, to kwiaty wytrzymałe i szybko zakwitające – w tym roku były to m.in. lwia paszcza, ubiorek, smagliczka, eszolcja. Po posianiu już po ok. 6-8 tygodniach zakwitną, więc zysk dla mieszkańca jest podwójny – odpowiedzialne pozbycie się zalegających opon i poprawa krajobrazu poprzez nowe rośliny. Podczas akcji mieszkańcy otrzymali 153 torebki nasion i 56 worków kompostu.
- Cieszy nas to, że katowiczanie tak chętnie biorą udział w naszej akcji. Dzięki temu do środowiska, jako odpad, trafia mniej opon, ponieważ mieszkańcy dostają informację, co z nimi zrobić teraz, a także w przyszłości – że są odpowiednie miejsca, które bezpłatnie przyjmują opony. Dodatkowy zysk w postaci łąk kwietnych, które mogą zostać wysiane, to kolejny argument proekologiczny za takim działaniem – podsumowuje akcję Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice. 
 
Opony, a także inne problematyczne i wielkogabarytowe odpady można przez cały rok przywozić do GPZO, które mieszczą się w Katowicach przy ul. Milowickiej 7A, Obroki 140, Zapousta 70 i Bankowej 10. 
 
Źródło: Katowicka Agencja Wydawnicza