WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

07.04.2022Rybnik: Zakupy za jeden uśmiech

 
Nawet 150 osób dziennie korzysta ze wsparcia oferowanego przez rybnickie „Półki dobra” – sklepu dla uchodźców, w którym – przypomnijmy – środkiem płatniczym jest słowo dziękuję. 
 
- Coraz więcej naszych ukraińskich gości powoli się usamodzielnia – znajdują pracę i mieszkanie, zaczynają tutaj w miarę normalne życie – zauważa prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Wielu jednak wciąż jeszcze potrzebuje naszego wsparcia i pomocy, bo przecież nawet po podjęciu pracy, wypłata nie pojawi się od razu…  
 
Pracownicy sklepu - Ukrainki i Ukraińcy mieszkający w Rybniku, związani z projektem „28 dzielnica”, przyznają, że ostatnio da się zaobserwować mniej osób przychodzących po pomoc. I choć część z Ukraińców regularnie korzystających z oferty „Półek dobra” to te same osoby (sklep prowadzi rejestrację klientów), to codziennie pojawiają się nowi, szukający wsparcia na swój start w Rybniku. Od początku istnienia sklepu, przewinęło się przez niego ok. 3 tys. osób.  
 
Na sklepowych półkach znaleźć można szeroki asortyment towarów, jednak najpotrzebniejsze, a tym samym najczęściej schodzące, okazują się te najbardziej podstawowe: wszelkiego rodzaju kasze, olej oraz konserwy – zarówno mięsne jak i rybne. 
Sporym zainteresowaniem cieszą się też wieszaki z odzieżą wiosenną, ponieważ wiele osób dotarło do Polski w zimowych ubraniach, nie mając możliwości zabrania ze sobą niczego na zmianę. 
 
Warto podkreślić, że „Półki dobra” to sklep, który nie istniałby bez dobrych ludzi – zarówno osób prywatnych jak i firm, na bieżąco dbających o jego zaopatrzenie. Wśród tych ostatnich warto wymienić choćby firmę Moraj, dostarczającą różnego rodzaju bieliznę. 
 
Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć zaopatrzenie sklepu, może to zrobić przynosząc towary bezpośrednio do „Półek dobra” przy ul. Ks. Brudnioka 5 (wejście od ulicy, nie od miejskiego parkingu!) w godzinach otwarcia: od poniedziałku do piątku: 16.00 - 19.00, sobota i niedziela: 10.00 - 13.00.
 
Wśród najbardziej potrzebnych produktów są: 
  •      żywność długoterminowa (w tym mleko, mąka, płatki śniadaniowe, cukier, olej, kasza, ryż, makaron, sosy w słoikach do makaronów i kasz)
  •     chemia gospodarcza (środki czyszczące, płyny do mycia naczyń, proszki do prania)
  •     artykuły szkolne 
  •     nowa bielizna dla kobiet, mężczyzn, a także dzieci i młodzieży. Uwaga‼ Przyjmowane są wyłącznie rzeczy nowe, z metkami - (np. slipy, skarpety, rajstopy, podkoszulki itp.)
  •     odzież wiosenna i letnia dla dorosłych i dzieci (ważne, żeby rzeczy były uprane, i w takim stanie, by osoba je oddająca sama nie wstydziła się ich nosić)
 
 „Półki dobra” to działający od 5 marca br. w Rybniku punkt pomocy rzeczowej, przypominający  zwykły sklep. Towary są tu poukładane na regałach według poszczególnych działów: odzież, artykuły spożywcze, chemiczne, opatrunkowe i wiele, wiele innych. Ubrania są posegregowane i wiszą na wieszakach, albo leżą poukładane na specjalnych stołach. Są przymierzalnie, lustra, lada, no i obsługa sklepu, która doradzi, pomoże dokonać wyboru. 
 
Z oferty „Półek dobra” może skorzystać każda osoba, która poświadczy swój przyjazd do Polski z terenu Ukrainy po 24 lutego br. 
Sklep został zorganizowany w salkach parafialnych kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku przy ulicy księdza Franciszka Brudnioka 5, dzięki życzliwości proboszcza tej parafii, ks. Marka Norasa.
 
Źródło: Urząd Miasta Rybnika