WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

12.01.2022Pierwsze autobusy hybrydowe dla PKM w Sosnowcu

 
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu poznało oferty w przetargu na zakup pierwszych w swojej historii autobusów hybrydowych typu plug-in. 
 
Postępowanie podzielone było na dwa zadania. Pierwsze dotyczyło 8 autobusów hybrydowych o długości między 11,8 metra a 12,15 metra, a drugie zadanie 8 pojazdów przegubowych o długości między 17,5 m do 18,75 m. W obu przypadkach dostawa dotyczy także systemu ładowania magazynu energii hybrydowego układu napędowego.
 
W przetargu ofertę złożyła firma Solaris Bus&Coach z Bolechowa, która za dostawę 8 pojazdów 12-metrowych oczekuje wynagrodzenia w kwocie 18 697 000 zł, a za autobusy przegubowe 23 124 000 zł. Oferty są niemal dokładnie w kwotach, które oszacował PKM Sosnowiec.
 
Nowe pojazdy obsłużą linie 16, 35, 800, 808 oraz 817. PKM Sosnowiec od kilku lat ma w swojej flocie klasyczne autobusy hybrydowe. Hybrydy typu plug-in będą nowością sosnowieckim przedsiębiorstwie.
 
Pojazdy będą miały najwyższy standard wyposażenia.
- Klimatyzacja, ładowarki USB, Wi-Fi, elektroniczne tablice informacyjne i zapowiedzi głosowe oraz automatyczny system gaszenia pożaru. Nie zabraknie systemu zliczania pasażerów oraz kontroli trzeźwości kierowcy – wylicza Piotr Drabek, dyrektor techniczny PKM Sosnowiec. Podobnie jak 14 autobusów elektrycznych, hybrydy również będą w odcieniu koloru żółtego, zgodnie ze standardami ZTM.
 
Oczywiście przewoźnik pamiętał o monitoringu. W pojazdach 12-metrowych będzie minimum 8, a w przegubowcach minimum 9 kamer. W każdym pojeździe przynajmniej 5 kamer będzie obserwowało wnętrze pojazdu, 2 kolejne będą obserwowały drogę przed i za pojazdem, a 2 bok autobusu.
– Szczególnie w autobusach 18-metrowych przydają się kamery zewnętrzne boczne. Kierowcy jeżdżący przegubowymi elektrykami bardzo sobie je chwalą. Bardzo im pomagają, szczególnie na przystankach autobusowych, gdy autobus musi się nieco „złamać” – wyjaśnia Piotr Drabek.
 
- Nowością w autobusach będzie specjalny system, który pozwoli na programowanie pojazdów w taki sposób, by w ścisłym centrum miasta autobusy korzystały wyłącznie z silnika elektrycznego. Program będzie działał automatycznie, kierowca nie będzie musiał nic włączać czy wyłączać. Autobusy zostaną dostarczone w ciągu 10 miesięcy od dnia podpisania umowy. Jest zatem szansa, że zobaczymy je na trasach jeszcze w tym roku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
 
Zakupy będą możliwe dzięki pozyskaniu blisko 30 mln zł z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 - „Czyste niebo nad Zagłębiem” – Zakup autobusów hybrydowych.
 
- Dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu za te fundusze. To rezultat naszej dobrej współpracy, której efektem będzie większa dbałość o środowisko, ale też komfort pasażerów – dodaje prezydent Sosnowca.
 
Warto dodać, że w ubiegłym roku PKM Sosnowiec odebrał 14 autobusów elektrycznych firmy Solaris kupionych za 48 mln zł. W tej chwili do bazy firmy dotarło 5 nowych MAN-ów za 8,4 mln zł.
 
 
 
Źródło: UM w Sosnowcu