WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

24.09.2020Pamiątki po Władysławie Szpilmanie trafią do Sosnowca

Dom aukcyjny DESA Unicum przeprowadził rekordową w skali Polski aukcję pamiątek.
 
Mowa o rzeczach należących do urodzonego w Sosnowcu, Władysława Szpilmana. Wśród licytujących było także rodzinne miasto kompozytora.
- Mamy się czym pochwalić, bo Sosnowiec stanie się wkrótce właścicielem dwóch pamiątek po wybitnym kompozytorze. Wzięliśmy udział w większości licytacji, choć szczególnie zależało nam na fortepianie Steinway z około 1940 roku (wyceniany na 140-26 tys.) oraz pianinie Grotrian Steinweg (1956, wyceniane na 40-60 tys.). Po zażartej walce pianino trafi do Sosnowca - mówi Arkadiusz Chęciński, który osobiście brał udział w aukcji. - Za pianino zapłacimy 378 tysięcy złotych. Nie jestem w stanie powiedzieć ile razy musieliśmy przebijać ofertę konkurentów, ale w licytacji brało udział wiele osób z różnych stron świata – podkreśla prezydent Sosnowca.
Do Sosnowca trafi również pióro wieczne firmy Pelikan (1956-1963) wylicytowane za 5,7 tys. zł. 
– Oczywiście zależy nam na tym, aby mieszkańcy Sosnowca mogli zobaczyć pamiątki należące do jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów. Oba przedmioty znajdą się w stosownym i najbardziej odpowiednim miejscu – dodaje prezydent.
Licytacja odbyła się we wtorek, 22 września. Wśród przedmiotów znalazły się najcenniejsze osobiste pamiątki należące do artysty m.in. zegarek Omega (blisko 250 tys. zł) oraz pióro Mont Blanc (blisko 90 tys. zł). Za fortepian nabywca zapłacił 1,3 mln zł. Najprawdopodobniej jest to najdrożej wylicytowany instrument muzyczny na aukcji w kraju. Łączny obrót wyniósł ponad 2,5 mln zł, co sprawia, że była to rekordowa licytacja pamiątek w Polsce.
Jak powiedział Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego DESA Unicum. - Zainteresowanie aukcją było naprawdę ogromne, zarówno ze strony polskich i zagranicznych instytucji kultury, ale też prywatnych kolekcjonerów z całego świata. Aukcja była jedyną taką okazją, aby wejść w posiadanie osobistych przedmiotów jednego z najważniejszych pianistów i stać się częścią tej niesamowitej legendy.
 
Źródło: UM Sosnowiec
Fot.: Dom Aukcyjny DESA