WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

13.05.2022Muzyczne projekty w rudzkim MCK-u

 
Już w najbliższą niedzielę najmłodsi oraz starsi mieszkańcy Rudy Śląskiej będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch muzycznych spotkaniach. O godz. 16.00 rozpocznie się koncert umuzykalniający dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, w ramach projektu „Dzieciak w filharmonii”,  a o godz. 18.00 koncert muzyczno-edukacyjny z cyklu „Filharmonia seniora”.
 
Spotkania odbędą się w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty.
Podczas każdego z nich uczestnicy wgłębią się w świat muzyki i m.in. zapoznają się z budową instrumentów oraz poznają zaproszonych artystów (muzyków śląskich orkiestr, pedagogów szkół muzycznych i studentów Akademii Muzycznych), reprezentujących jeden z instrumentów muzycznych wchodzących w skład orkiestry symfonicznej. Spotkania w ramach obu projektów odbywają się cyklicznie na przestrzeni dwóch lat. Przy okazji warto wspomnieć, że wszystkie wydarzenia będę prowadzone przez Mirosława Krause – pomysłodawcę tej inicjatywy, pedagoga, animatora kultury, prelegenta, ale przede wszystkim muzyka i dyrektora rudzkiej szkoły muzycznej.
 
„Dzieciak w Filharmonii” to nowa propozycja dla najmłodszych, która ruszyła w styczniu tego roku w MCK-u i jest skierowana do dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Każdy koncert to prezentacja kolejnych instrumentów muzycznych występujących w orkiestrach symfonicznych. Słuchacze poznają ich budowę, zajrzą do ich wnętrza, spróbują też wydobyć z nich dźwięki. Założeniem programu jest także ogólna edukacja muzyczna połączona z poznawaniem zasad obowiązujących podczas koncertów, spektakli czy przedstawień, prezentowana w sposób dostosowany do wieku odbiorców. Co więcej, każde kolejne spotkanie będzie nawiązywać do poprzedniego i zawierać liczne zagadki, ciekawostki i anegdoty. Najmłodsi słuchacze otrzymają proste materiały, pozwalające na utrwalenie przekazanych podczas spotkania informacji.
 
Z kolei projekt „Filharmonia Seniora" to propozycja skierowana do osób dorosłych, która będzie miała charakter cyklicznego programu muzyczno-edukacyjnego. Każdy koncert to prezentacja kolejnych instrumentów muzycznych występujących w orkiestrach symfonicznych. Słuchacze poznają ich budowę i spróbują wydobyć z nich dźwięki. Założeniem programu kierowanego do wszystkich miłośników muzyki klasycznej, jest ukazanie filharmonii z nieznanej na co dzień strony, a także ogólna edukacja muzyczna połączona z poznawaniem zasad obowiązujących podczas koncertów, spektakli czy przedstawień, prezentowana w sposób dostosowany do wieku odbiorców.
 
Cena biletu to 15 zł. Kolejne spotkania w ramach obu projektów odbędą się po wakacjach.
 
Szczegóły na plakatach oraz na stronie MCK-u.
 
Źródło: UM Ruda Śl.