WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

10.05.2022Muzeum, krypta, schron, czyli zwiedzanie dla nocnych marków w Bytomiu

 
Niepowtarzalną okazją do zajrzenia w muzealne zakamarki będzie Noc Muzeów. W sobotę, 14 maja, o niestandardowych godzinach swoje podwoje otworzą m.in. Muzeum Górnośląskie,  pałac, schron oraz kościoły w Miechowicach.
 
Ciekawą propozycję dla miłośników nocnego zwiedzania przygotowało Muzeum Górnośląskie. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia będzie “Noc wspólnoty”.
 
W bogatym programie imprez nie zabraknie warsztatów dla najmłodszych i dorosłych, kiermaszu ukraińskiego, a także minirecitalu pianisty Bohdana Krywopusta. Na miłośników historii Bytomia czeka pokaz filmu “Georg Brüning - wybitny Europejczyk” oraz prezentacji starych zdjęć naszego miasta.
 
Jak co roku na zwiedzających czekają oprowadzania kuratorskie po muzealnych wystawach, opowieści o życiu w familoku, warsztaty z budowania domków dla owadów, zajęcia związane ze społecznością starożytnego Rzymu. Początek o 18.00 w gmachu głównym przy pl. Sobieskiego.
 
Szczegółowy program Nocy Muzeów jest dostępny na: www.muzeum.bytom.plBilet wstępu nawystawę i warsztaty związane ze społecznością starożytnego Rzymu kosztuje 5 zł, a na oprowadzanie po wystawie  Łączy nas szkło - 3 zł.
 
Noc Muzeów to także okazja dla tych, kórzy nie widzieli jeszcze najnowszych wystaw w CSW Kronika. "Zwierzęta urodzone w zoo nie wariują" Elizy Proszczuk oraz "Te buty są nie do chodzenia" Alicji Pakosz będzie można oglądać w sobotę do godziny 20.00.
 
Miechowicka Noc Muzeów
Przed nami pierwsza edycja Nocy Muzeów organizowanej przez instytucje i stowarzyszenia działające w Miechowicach.
 
Tego dnia swoje podwoje otworzy schron przy ul. Stolarzowickiej 19, gdzie od 17.00 do 22.00 będzie można zwiedzać tamtejszą ekspozycję. Na miłośników historii czekają wystawy związane z dawnymi dziejami Miechowic,  wystawa makiet schronów Obszaru Warownego Śląsk oraz ekspozycja związana z II wojną światową.
Od 17.00 do 24.00 zaplanowano zwiedzanie Zespołu Zabytkowego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, na który składa się Muzeum Domek Matki Ewy (1902r.), neogotycki kościół (1898r.), Ostoja Pokoju (1890r.), cmentarz z grobem Matki Ewy.
W Pałacu w Miechowicach na chętnych czekają warsztaty projektowania grafiki pałacowej (obowiązują zapisy). Zaplanowano też indywidualne zwiedzanie.
 
Tego wieczoru zaplanowano  odsłonięcie portretu Valeski von Tiele - Winckler namalowanego  przez Natalię Kusal, a po nim koncert „Odgłosy wiosny w Noc Muzeów” w wykonaniu Maes Trio (Marzena Mikuła-Drabek, Jacek Gros, Dariusz Kasperek). Koncert poprowadzi Jacek Woleński.
 
Od 17.00 do 19.00 w kościele Świętego Krzyża przy ul. ks. Jana Frenzla 42, będzie można zwiedzać krypty Domesów i Tiele-Wincklerów. Tego wieczoru o 17.00 zaplanowano także Biegową Noc Muzeów , czyli rekreacyjny bieg śladami miechowickiej historii.
 
Wstęp wolny.
 
Źródło:UM Bytom