WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

15.05.2019Minister Obrony Narodowej z wizytą w województwie

 
Tego jeszcze nie było! Tegoroczna defilada Wojska Polskiego odbędzie się w... Katowicach. 
 
W sierpniu czeka nas wielkie świętowanie. Ulicami Katowic przejdzie uroczysta defilada z okazji Święta Wojska Polskiego. O zorganizowaniu dorocznej defilady w stolicy województwa śląskiego poinformował na konferencji prasowej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W spotkaniu z dziennikarzami w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym wzięli także udział poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
 
Rok 2019 został uznany przez Sejm RP rokiem Powstań Śląskich. Zdecydowałem o tym, aby tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbyło się w Katowicach, żeby defilada Wojska Polskiego 15 sierpnia tego roku miała miejsce właśnie w Katowicach ze względu na doniosłość wydarzenia sprzed stu lat – ogłosił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w siedzibie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.
– Już dziś zapraszam Państwa na defiladę w Katowicach z okazji Święta Wojska Polskiego. Defilada odbędzie się dzień przed kolejną rocznicą wybuchu Powstania Śląskiego – powiedział minister. – Zapraszam także na piknik patriotyczny, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Katowicach. Będzie to okazja do spotkań i rozmów z żołnierzami Wojska Polskiego – dodał szef resortu obrony narodowej. 
– Już w sobotę na tym pikniku patriotycznym będzie biło patriotyczne serce nie tylko województwa śląskiego, ale i całej Polski – podkreśliła europoseł Jadwiga Wiśniewska.
– Bardzo serdecznie panu ministrowi i pani europoseł dziękuję za tę inicjatywę – bardzo ważną, bo podkreślającą jaką rangę, jakie znaczenie Śląsk ma dla Polski – powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek, który nie krył zadowolenia z decyzji o organizacji defilady w naszym regionie.
 
Szef resortu obrony narodowej rozpoczął dzisiejszą wizytę w województwie śląskim od spotkania z żołnierzami 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Formowanie 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którą odwiedził minister rozpoczęło się w styczniu 2018 roku. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) przekroczyły stan 20 tysięcy żołnierzy. Budowa WOT jest, obok modernizacji technicznej polskich Sił Zbrojnych RP oraz zaangażowania sojuszniczego, kolejnym ważnym elementem w rozwoju potencjału Wojska Polskiego.
 
Po spotkaniu z żołnierzami 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej minister złożył wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. Podczas wizyty w województwie śląskim ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
 
(źródło: Śląski Urząd Wojewódzki)