WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

28.06.2022Lato w Teatrze Zagłębia

 
Lato w Teatrze Zagłębia zapowiada się pracowicie. Zaplanowano  próby do projektu rezydencji teatralnych, działania artystyczne z młodzieżą wokół spektaklu „Niezgoda.jpg” oraz warsztaty pszczele.
 
 
REZYDENCJE TEATRALNE
W czasie letnim Teatr Zagłębia prowadzić będzie otwarte działania włączające społeczność ukraińską.Projekt rezydencji zakłada umożliwienie uchodźczyniom i uchodźcom z Ukrainy pracę artystyczną w kraju pobytu, a także może mieć działanie terapeutyczne. Działania wokół powstawania Czasu teraźniejszego mają utworzyć płaszczyznę porozumienia i współodczuwania między Ukraińcami i Polakami, pozwolą także włączyć społeczność ukraińską w grono odbiorców i twórców oferty kulturalnej. Upublicznienie wydarzenia spełni swoje wspólnototwórcze zadanie.
 
DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE Z MŁODZIEŻĄ
W lipcu Teatr Zagłębia stanie również przestrzenią międzypokoleniowej współpracy artystów i młodych mieszkańców Sosnowca. W czasie prób do spektaklu Niezgoda.jpg w reżyserii Justyny Łagowskiej, młodzież zostanie poproszona o konsultacje do przedstawienia, którego bohaterowie wykrzykują swoje marzenia o buncie, opowiadają sobie skrywane dotąd tajemnice, a czasem tylko siedzą i gapią się w okno, jakby na coś czekali. Niezgoda.jpg to spektakl, który opowiada o przyjaźni i o tym, kiedy czujesz, że ją tracisz; o różnicy między tym, kim jesteś, a tym, jak widzą Cię inni; o przekraczaniu granic i tych chwilach, które następują zaraz po, a których nie da się przewinąć wstecz, jak ulubionego kawałka z playlisty.
 
Spektakl będzie przeznaczony dla uczniów i uczennic klas VII i VIII szkół podstawowych. Przedstawienie należy do nurtu „teatru w klasie” – Teatr Zagłębia wychodzi poza mury instytucji, by spotkać się z uczniami i uczennicami w naturalnym dla nich środowisku szkoły. Integralnym elementem pokazów są warsztaty pedagogiczno-teatralne, których celem jest zgłębienie tematyki spektaklu w atmosferze twórczej współpracy.
 
LETNIE WARSZTATY PSZCZELE
Na wielki finał wakacji, 26 sierpnia, zaprosimy młodych widzów do uczestniczenia w Letnich Warsztatach Pszczelich. Dzięki współpracy z organizacją Śląskie Miody, pszczoły zamieszkują teatralną pasiekę. Dlatego staramy się wykorzystać każdą okazję, by działać edukacyjnie wokół życia tych niezwykle pożytecznych owadów – podczas warsztatów poznamy tajniki życia wewnątrz ula, dowiemy się też, skąd się bierze miód i produkty pszczele. Każdy uczestnik i każda uczestniczka warsztatów wykona małą świeczkę z pszczelego wosku.
 
Źródło: UM Sosnowiec, Pixaby