Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

08.03.2019Górnik - Piast. Historia derbów Śląska

Wielkie Derby Śląska to nazwa zastrzeżona dla pojedynków Górnika z Ruchem. No ale 105 spotkań i 28 tytułów mistrzowskich obu zespołów to kawał historii polskiej i śląskiej piłki. W porównaniu z tym mecze na linii Zabrze - Gliwice są dopiero "na dorobku".

Piast powstał w 1945 roku, zaledwie 3 lata przed Górnikiem. Lecz to zespół z Zabrza awansował do grona najlepszych już w 1955 i przez najbliższe kilkanaście lat rządził i dzielił w polskiej piłce. Natomiast Gliwiczanie pomimo uporu i ambicji aż 33 sezony spędzili w II lidze, awansując do elity dopiero w 2008 roku. Dlatego historia pojedynków obu zespołów jest taka skromna.

Debiut z przytupem

14 września 2008 roku w Zabrzu o godzinie 16. 45 w obecności 17 000 kibiców rozpoczął się pierwszy w historii mecz Górnika z Piastem w ekstraklasie. Zespół Górnika prowadził po raz pierwszy (od 1989 r.) i...ostatni Marcin Bochynek, który awaryjnie objął obowiązki trenera po zwolnieniu Ryszarda Wieczorka a przed zatrudnieniem od 16 września Henryka Kasperczaka. Spotkanie miało dość burzliwy przebieg. Już w 11 minucie do bramki gości trafił Piotr Madejski. 23 minuty później okazję na podwyższenie wyniku zmarnował Tomasz Hajto, nie strzelając karnego. A kilka minut przed końcem pierwszej połowy sędzia przerwał na 12 minut spotkanie z powodu awantur na trybunach. Wynik do końca meczu już nie uległ zmianie. W zespole Piasta grało kilku piłkarzy związanych wcześniej (Stanisław Wróbel, Rafał Andraszak, lub później (Adam Banaś, Grzegorz Kasprzik) z Górnikiem. Wiosną piłkarze Piasta udanie się zrewanżowali zwyciężając 1:0. I to był ten nieszczęśliwy sezon w którym Górnik spadł w ligi po raz drugi.

Kibice musieli poczekać

Banicja trwała na szczęście rok, ale na następne spotkanie z Piastem kibice musieli poczekać, bowiem kiedy w Zabrzu świętowano awans, z ekstraklasy spadł Piast, który na drugim froncie spędził dwa sezony. Juz w pierwszej kolejce sezonu 2012/13 piłkarze z Gliwic podejmowali na swoim boisku Zabrzan i pomimo prowadzenia ulegli 2:1. W lutym w Zabrzu również górą był Górnik, który wygrał to trafieniu Tomka Zahorskiego 1:0. Następny sezon był niejako remisowy po 2:1 dla Górnika przy Roosevelta i 2:0 dla Piasta w Gliwicach.

Lekcja futbolu

Kolejny sezon przyniósł pierwszy remis, bowiem przy Okrzei było 2:2 i pierwszą porażkę Górnika na własnym obiekcie, ponieważ jesienią w Zabrzu to Gliwiczanie byli górą zwyciężając 2:1. Sezon 2015/16 przyniósł naszym rywalom największy sukces - wicemistrzostwo Polski. A naszemu zespołowi potężne rozgoryczenie w postaci trzeciego w historii spadku. W sierpniu po pasjonującym pojedynku w Gliwicach, górą byli gospodarze wygrywając 3:2. W rundzie rewanżowej oba zespoły zagrały jeszcze w grudniu. Faworytem byli goście, którzy liderowali ligowej tabeli. A Górnik zajmował ostatnie miejsce. Jednak spotkanie zupełnie odwróciło proporcje. Nasi piłkarze grali jak natchnieni, zwyciężając 5:2. Bohaterem meczu był zdobywca czterech goli - Roman Gergel.

Pamiętna rywalizacja obu zespołów miał miejsce w sezonie 2017/18. W Zabrzu po zaciętym spotkaniu Górnik wygrał 1:0, natomiast w Gliwicach to Piast prowadził 1:0, kiedy w 81 minucie meczu na trybunach doszło do awantur. Zamieszki trwały na tyle długo że ze sędzia zgodnie z regulaminem zakończył mecz i Górnikowi przyznano zwycięstwo walkowerem. A piłkarze Piasta utrzymanie zapewnili sobie dopiero w ostatniej kolejce.

W tym sezonie w rundzie jesiennej, w Gliwicach 1:0 wygrał Piast po spotkaniu, które nie przeszło do historii. Teraz goście z Gliwic są na fali, a i piłkarze Górnika chyba w końcu wjechali na właściwe tory. I ten fakt powinien być gwarancją dobrego meczu.

Górnik - Piast w statystykach:

W Zabrzu: 5 wygranych Górnika, 1 porażka, bramki 11:5
W Gliwicach: 4 wygrane Piasta, 1 remis, 2 zwycięstwa Górnika, bramki 10:9
Razem: 13 spotkań, 7 zwycięstw Górnika, 1 remis, 5 wygranych Piasta, bramki 20:15

(źródło: Górnik Zabrze SA)