WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

26.08.2021Nowy zieleniec w Gliwicach. To tzw. park kieszonkowy. Kiedy otwarcie?

Ciekawie zapowiada się otwarcie zieleńca przy ul. Rybnickiej. W parkowej scenerii zabrzmią znane melodie z bajek Disneya. Równocześnie zainaugurowana zostanie akcja sadzenia drzew, którą rozpocznie PWiK – jedna z miejskich spółek.

 
Renowacją zieleńca przy ul. Rybnickiej 27 zajęła się miejska spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które tuż obok, w historycznej willi, ma swoją siedzibę. Celem było udostępnienie mieszkańcom zielonego i estetycznego miejsca, w którym można by odpocząć, co jest szczególnie ważne w dość gęsto zabudowanym obszarze.
 
Pieczołowicie zajęto się terenem o powierzchni 6800 m2. PWiK postanowiło w niewielkim stopniu ingerować w ukształtowanie terenu, zachować zacienione miejsca, zastosować naturalne materiały oraz zadbać o dobrą retencję wody. Zachowano stare drzewa i poddano je zabiegom pielęgnacyjnym, urządzono spory trawnik. Konieczna była rekultywacja gruntu, a największe wyzwanie stanowiło usunięcie grubej betonowej warstwy o powierzchni 1600 m2. Zastąpiła ją zieleń. Całość dopełnią różnego rodzaju siedziska. W efekcie będzie tu miejsce na chwilę relaksu, leżakowanie czy zabawę.
 
Otwarcie zieleńca zaplanowano na 1 września na godz. 16.00
 
Minipark ma służyć mieszkańcom w różnym wieku. Na otwarcie przygotowano familijny koncert „Zaczarowany świat Walta Disneya”. Najpiękniejsze piosenki  z bajek i produkcji filmowych wytwórni Walta Disneya zaśpiewają wokaliści jazzowi: Justyna Jarząbek, Alicja Witomska i Kacper Bator. Będzie można usłyszeć m.in. takie utwory, jak: „Kolorowy wiatr”, „Mam tę moc”, „Ani słowa”, „Marzenia mam”, „Pół kroku stąd”, „Nie bój się chcieć”.   
 
Tego dnia Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji chce także zainaugurować symbolicznie nową akcję „Zazieleniamy Gliwice”. Ideą nadrzędną będzie sadzenie drzew, a akcja ma obejmować działania związane z tworzeniem nowych, zielonych przestrzeni miejskich.
 
– Akcja będzie bezpośrednio związana z kampanią „Zamień fakturę papierową na elektroniczną”. Chcemy zachęcać naszych odbiorców do rezygnacji z papierowych faktur na rzecz dokumentów elektronicznych. Ponadto w ten sposób powstałe oszczędności w części przeznaczymy na zakup drzew, które chcielibyśmy sadzić w różnych dzielnicach – informuje Adam Ciekański, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
 
Pierwsze drzewa zostaną posadzone 1 września na zieleńcu przy Rybnickiej, kolejne mają pojawiać się w przestrzeniach bliskich mieszkańcom. Jak informuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, lokalizacje mają być wybierane przy współpracy z radami dzielnic, a liczba drzew zależeć będzie głównie od liczby odbiorców regulujących płatności w PWiK, którzy zdecydują się zrezygnować z faktur papierowych na rzecz dokumentów elektronicznych.
 
W ubiegłym roku PWiK wystawiło 130 000 faktur papierowych.
– Jeśli połowa z nich byłaby w formie e-faktur, to za zaoszczędzone pieniądze można by kupić mniej więcej 650 sadzonek drzew. Poprzez drobną decyzję o sposobie rozliczenia, możemy pozytywnie wpływać na środowisko. Dlatego warto przyłączyć się do naszej akcji – zachęca prezes Ciekański.
 
Informacja o tym, jak zamienić fakturę papierową na elektroniczną znajduje się na stronie internetowej pwik.gliwice.pl.
 
Źródło: UM Gliwice