WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

28.06.2021Zarząd Transportu Metropolitalnego: ruszyły linie "kąpieliskowe"!

Rząd łagodzi restrykcje w komunikacji miejskiej, rozpoczynają się wakacje, dlatego Zarząd Transportu Metropolitalnego właśnie teraz – pod hasłem „Otwieramy szeroko drzwi na powrót normalności“ – zaprasza do komunikacji miejskiej.
 
Mieszkańców mają zachęcić uruchomione właśnie nowe połączenia do najbardziej popularnych kąpielisk oraz dodatkowe linie nocne. 
 
Już od minionej soboty pasażerowie będą mogli korzystać ze wszystkich miejsc w pojazdach komunikacji miejskiej, ponieważ rząd zapowiedział zniesienie obostrzenia 75 proc. zajmowanych miejsc. Warto przy tym podkreślić, że utrzymany ma zostać nakaz noszenia maseczek w autobusach, tramwajach i trolejbusach. Zmiany dotyczące maksymalnej liczby podróżujących zbiegają się z rozpoczęciem wakacji. 
 
Oznacza to, że od 26 czerwca obowiązywać będą również nowe rozkłady jazdy. Modyfikacje obejmą m.in. przywrócenie niektórych linii oraz uruchomienie dodatkowych połączeń do różnych ośrodków rekreacyjnych.
– Rozumiemy potrzeby mieszkańców regionu, także te wakacyjne, kiedy to wszyscy jesteśmy spragnieni słońca i wyjazdów do miejsc, gdzie można się schłodzić. Dlatego dostosowujemy naszą ofertę do bieżących oczekiwań. Mieszkańcy Metropolii w czasie wakacji będą mogli w łatwiejszy sposób dotrzeć do ulubionych kąpielisk. Wśród tych są np. Pogoria I w Dąbrowie Górniczej, Jezioro Czechowice w Gliwicach, czy Kąpielisko Maciejów w Zabrzu – wskazuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM. 
 
Nowe linie – dokąd nimi dojedziemy? 
 
Stałymi połączeniami autobusowymi czy też tramwajami można dojechać w wiele miejsc o charakterze rekreacyjnym. Niezależnie od nich Zarząd Transportu Metropolitalnego zaplanował nowe lub wzmocnienie dotychczasowych połączeń do kilku popularnych w okresie wakacyjnym miejsc. Są to: 
  • Zbiornik Rogoźnik w Bobrownikach (w soboty, niedziele i święta) – linie nr 52 i 700 
  • Dolina Górnika w Chorzowie (w soboty, niedziele i święta) – linia nr 98 
  • Kąpielisko Maciejów w Zabrzu (codziennie) – linie nr 250 i 659 
  • Jeziora Czechowice w Gliwicach (w soboty, niedziele i święta) – linia nr 650 
 
Zmiany to także większe autobusy i linie nocne nocne 
 
Wakacyjne zmiany rozkładów jazdy to nie tylko dodatkowe połączenia. W wybrane dni, do miejsc często odwiedzanych przez pasażerów dojeżdżać będą autobusy mieszczące większą liczbę pasażerów. Tak jest np. w przypadku linii nr 175, która umożliwia dojazd do zbiornika Pogoria I w Dąbrowie Górniczej. Ponadto, przywrócone zostaną także kursy linii nocnych, tj. 1N, 692N, 905N i 906N.
– Pomyśleliśmy przede wszystkim o naszej młodzieży, która teraz, w okresie wakacyjnym spędza jednak  wieczory przede wszystkim poza domem. Stąd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych linii w rozkładach jazdy – mówi Michał Wawrzaszek.  
 
Zmianom w rozkładach jazdy i rządowych limitów towarzyszyć będzie rozpoczęcie przez ZTM kampanii promocyjnej „Otwieramy szeroko drzwi na powrót normalności“. 
– Po bardzo trudnym dla nas i całej branży transportu zbiorowego okresie, cieszymy się, że możemy wracać do normalności. Mając na uwadze, że sytuacja się ustabilizowała, chcemy ponownie aktywnie przekonywać wszystkich do komunikacji miejskiej – wskazuje Andrzej Stangret, zastępca dyrektora ZTM ds. handlowych. – Kampanię rozpoczniemy w mediach społecznościowych, a następnie przeniesiemy ją do mediów tradycyjnych – dodaje. 
 
ZTM, zachęcając do powrotu do komunikacji, będzie pokazywał nowe bilety, które zostały wprowadzone do taryfy w kwietniu. Przypomniane zostanie m.in., że na bilecie dziennym w weekendy druga osoba może jechać za darmo, a z linii lotniskowych można korzystać w cenie zwykłego biletu jednorazowego. W sumie zaplanowano pięć odsłon tej akcji i każda będzie promować inne rozwiązanie taryfowe.  
 
Źródło: Zarząd Transportu Metropolitalnego
Fot.: Dariusz Nowak/UM Dąbrowa Górnicza