WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

16.02.2021Zamiast plastikowych dekoracji na cmentarzach, jest aparat dla chorych na COVD-19. Finał akcji „Fundusz Dla Żywych” cieszyńskiej diecezji ewangelicko-augsburskiejMimo pandemii i ograniczonej liczby wiernych w kościołach, ewangelikom z diecezji cieszyńskiej udało się zebrać 20 tys. zł na sprzęt dla szpitala Śląskiego w Cieszynie.

- Zaczęło się od apelu biskupa Adriana Korczago o ograniczenie zakupu zniczy i sztucznych kwiatów do dekoracji cmentarzy na Święto Zmarłych, by zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na pomoc chorym na COVID - mówi rzecznik akcji „Fundusz Dla Żywych” w Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ksiądz Karol Długosz:

Plik dźwiękowy: fdz1.mp3

Odzew przeszedł oczekiwania organizatorów. Udało się zebrać pieniądze na bardzo drogi aparat do wysokoprzepływowej terapii tlenem, wraz z niezbędnym wyposażeniem dodatkowym.

- Urządzenie służy do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, w ramach którego do płuc pacjenta podawane jest ogrzane i nawilżone powietrze wzbogacone w tlen – mówi ksiądz Karol Długosz:

Plik dźwiękowy: fdz2.mp3


Ordynator oddziału płucnego dr n. med. Jerzy Zientek, biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Adrian Korczago oraz dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie Czesław Płygawko w czasie prezentacji przekazanego sprzętu.

Sprzęt już pracuje na oddziałach Szpitala Śląskiego, a ewangelicy z diecezji cieszyńskiej liczą na to, że akcję „Fundusz Dla Żywych” uda się powtórzyć i w tym roku przed 1 listopada, z przeznaczeniem na pomoc dla innych szpitali w regionie.

Diecezja Cieszyńska jest najliczniejszą wspólnotą kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce. Liczy ponad 30 tysięcy wiernych.

 

 

Foto: Szpital Śląski w Cieszynie