WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

07.01.2021Zabytkowe organy w Brzeźcach odzyskały głos

W ostatnich tygodniach zakończyły się prace konserwatorskie organów w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach. Dzięki wsparciu powiatu pszczyńskiego powstały profesjonalne nagrania muzyki organowej. Teraz każdy może posłuchać wyjątkowego brzmienia tego zabytkowego instrumentu.

Zakończył się remont konserwatorski organów marki Martin Binder & Sohn z 1912 r. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach. Instrument figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Pierwszy z etapów prac był współfinansowany przez powiat pszczyński.

Również dzięki wsparciu powiatu w kościele w Brzeźcach miały miejsce profesjonalne nagrania organowe. Wszystko po to, aby zaprezentować walory odrestaurowanego instrumentu.

- Ze względu na aktualne ograniczenia nie jest możliwa organizacja koncertu dla szerokiej rzeszy zainteresowanych. Dlatego możliwości tego wyjątkowego, ponad 100-letniego instrumentu zostały uchwycone i są prezentowane dzięki nagraniom, które powstały dzięki wsparciu powiatu pszczyńskiego - mówi Marcela Grzywacz, rzecznik prasowy pszczyńskiego starostwa.

Plik dźwiękowy: organy.mp3

Za organami zasiadł Michał Duźniak, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Realizatorem nagrań była firma Classical Sound Studio. Nagranych zostało 18 utworów. Ich tematyka jest szeroka i nawiązuje do rożnych okresów liturgicznych w kościele.

- Nagrania są doskonałym podsumowaniem trwającego prawie 15-miesięcy remontu organów, którego koszt wyniósł prawie 100 tys. zł. Będą służyć do działań promocyjnych, a w przyszłości mogą stanowić materiał do wydania płyty - informuje ks. Andrzej Ahnert, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach.

 

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Pszczynie, foto: Paweł Ożga /SP w P-nie