WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

25.02.2021Zabrze wybuduje schronisko dla bezdomnych zwierząt!

Jest umowa na budowę nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Nowoczesny obiektzlokalizowany zostanie w Biskupicach przy ul. Bytomskiej.
- Miarą człowieczeństwa jest nasze podejście od słabszych istot. Uwarunkowaniaw dotychczas funkcjonującym w Zabrzu schronisku dla bezdomnych zwierząt sprawiły, żeniezbędne jest wybudowanie nowej siedziby, która będzie spełniać standardy określone w przepisach prawa – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
 
Koszt inwestycji wynosi 15 mln zł (15.177.759,71 zł) i w całości został pokryty z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Nowe schronisko zlokalizowane zostanieprzy ul. Bytomskiej na działce o powierzchni 23.049 m. kw. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmie powierzchnię 2.516,62 m. kw.
- Nowy obiekt będzie nie tylko schroniskiem dla psów i kotów. Chcemy, aby pełnił on funkcję centrum edukacji i wolontariatu, a także był miejscem aktywności społecznej i spotkań ludzi, którzy chcą poznać świat zwierząt domowych – powiedziała prezes zabrzańskiego oddziału TOZ, Danuta Mikusz-Oslislo.
 
W ramach budowy nowego schroniska wykonane zostaną następujące elementy kompleksu:
  • Dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m.kw. z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem.  
  • 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami. Boksy rozplanowane na planie prostokąta o dł. 32,5m i szer. 12,6m, dach płaski, powierzchnia użytkowa 1.395,60 m.kw.
  • Jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanego
  • w technologii tradycyjnej. Kociarnia jest budynkiem na planie koła o średnicy 18 m i powierzchni użytkowej 101,5 m2. 
  • Jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim  wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa. Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny 230,19 m.kw. 
  • Drogi komunikacyjne z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio z kostki granitowej połączonej z trawnikami oraz wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska.
 
W dokumentacji projektowej nowego schroniska dla zwierząt przyjęto proekologiczne rozwiązania techniczne, takie jak:
  • Ogrzewanie obiektu zaprojektowano w oparciu o ekologiczne kotły niskotemperaturowe  5-tej klasy na paliwo stałe. Pozwalają na spalanie ekogroszku, drewna lub peletu o mocy 300 kW.
  • Wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła dla budynków administracyjnych, pomocniczych, gospodarczych, kociarni i boksów dla zwierząt.
  • Jako wspomaganie podgrzewania ciepłej wody użytkowej zaprojektowano baterię 9 kolektorów słonecznych.
  • Przewidziano ujęcie wód deszczowych z dachówbudynków schroniska wraz z retencją wody i  instalacją „wody szarej”, którawykorzystywana będzie do mycia terenu, wybiegów dla zwierząt itp.
 
W ramach inwestycji wykonane zostaną także nasadzenia drzew i krzewów. Zakończenie prac budowlanych planowane jest do końca 2022 r.
 
Źródło: UM Zabrze