WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

14.05.2021Zabrze: po 14. miesiącach Seniorzy zobaczą swoich bliskich!

14 miesięcy trwała rozłąka pacjentów Zabrzańskiego Centrum Opieki Długoterminowej z rodzinami. Od czwartku seniorzy znów mogą spotykać się z najbliższymi. Wizyty odbywają się według ścisłych procedur epidemicznych.
 
Decyzję o wznowieniu odwiedzin podjął zarząd Szpitala Miejskiego w Zabrzu, do którego należy Zabrzańskie Centrum Opieki Długoterminowej (ZCOD).
-  Bezpieczeństwo pacjentów i personelu jest wciąż naszym priorytetem. Kontakty z bliskimi są niezwykle ważne w terapii pacjentów, dlatego zdecydowaliśmy o wznowieniu odwiedzin, które będą przebiegać według ściśle określonych procedur epidemicznych. Mam nadzieję, że jest to początek powrotu do normalności dla nas i naszych pacjentów - mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.
 
Odwiedziny przebiegają według wytycznych opracowanych przez zespół ds. zakażeń Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Odbywają się w specjalnie do tego przeznaczonym pokoju, wietrzonym i dezynfekowanym po każdym spotkaniu. Rodziny przed wejściem do ośrodka przechodzą pomiar temperatury, wypełniają też ankietę epidemiologiczną oraz dezynfekują dłonie. Obowiązuje obowiązek noszenia maseczek. Odwiedziny trwają pół godziny.
- Nie wymagamy, żeby odwiedzający byli już po szczepieniach przeciwko Covid-19. Z oczywistych powodów byłoby to jednak wskazane - mówi prezes Mariusz Wójtowicz.
 
Jedną z pierwszych pacjentek odwiedzonych przez rodzinę była dziś 99-letnia pani Marta, która spotkała się z córką.
- Było mnóstwo wzruszeń i emocji. Ten błysk w oczach pani Marty, ten uśmiech przez maseczkę... Dziś mamy niezwykły dzień w naszym ośrodku - mówi Elżbieta Mazuś, kierownik Zabrzańskiego Centrum Opieki Długoterminowej.
 
Zakaz odwiedzin w ZCOD został wprowadzony w marcu 2020, wkrótce po pojawieniu się koronawirusa w Polsce. Przez cały ten okres był ściśle przestrzegany. Jedynie w przypadku pacjentów w stanie skrajnym spotkanie było możliwe, przy zachowaniu rygorystycznych procedur. W placówce przez cały czas obowiązuje też zakaz wstępu dla dostawców czy innych interesantów oraz ścisłe zasady epidemiczne dla personelu ośrodka.
- To był trudny czas dla naszych pacjentów. Seniorzy tęsknili, pytali kiedy zobaczą bliskich. Wspieraliśmy ich, jednak nawet najlepszy personel medyczny nie zastąpi kontaktu i rozmowy z dziećmi czy wnukami. Jesteśmy szczęśliwi, że ten trudny czas już za nami - mówi Elżbieta Mazuś.
 
Od marca 2020 wśród pacjentów i personelu ZCOD przeprowadzono ponad 150 testów w kierunku Covid-19. Duże ognisko zakażenia w placówce wystąpiło w listopadzie 2020 roku, kiedy zachorowało 10 pracowników i 30 pacjentów. Seniorzy musieli być hospitalizowani. W lutym 2021 zakończył się proces szczepienia pracowników i pacjentów. Na przyjęcie szczepionki zdecydowali się prawie wszyscy pensjonariusze ZCOD.
 
Zabrzańskie Centrum Opieki Długoterminowej jest zakładem opiekuńczo-leczniczym, który działa na podstawie  Ustawy o działalności leczniczej. Pacjentami Centrum są osoby, które ze względu na wiek lub stan zdrowia nie są w stanie egzystować w domu i powinny być pod stałą, profesjonalną opieką pielęgniarską. To osoby po udarach, złamaniach, z cukrzycą, w większości nie poruszające się o własnych siłach.
 
Do Centrum trafiają też osoby po przebytych zabiegach operacyjnych, np. po wszczepieniu endoprotezy, nad którymi właściwa opieka w domu nie byłaby możliwa. ZCOD oferuje możliwość pobytów długoterminowych, ale też krótszych, np. w przypadku urlopu osób opiekujących się swoimi rodzicami czy dziadkami. Bez względu na przyczynę i czas pobytu w ośrodku, pacjenci Centrum to osoby schorowane, z ograniczoną zdolnością poruszania się, wymagające stałej opieki osób trzecich.
 
W placówce jest 50 łóżek dla pacjentów. Połowa z nich to miejsca objęte umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, reszta przeznaczona jest dla pacjentów komercyjnych, którzy płacą za pobyt w ZCOD.
 
Źródło: Szpital Miejski w Zabrzu