WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MONA LISA-Gwiazdy nie kłamą

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.04.2021Wszystkie miejscowości sprzątają brzegi Goczałkowickiego!

Mieszkańcy okolicy Jeziora Goczałkowickiego już nie raz sprzątali jego obrzeża. Ale jeszcze nigdy wszyscy razem. W sobotę,  24 kwietnia, W akcji Sprzątamy Obrzeża Jeziora Goczałkowickiego - Pomyśl i Nie Śmieć”, wezmą więc udział mieszkańcy każdej z miejscowości, leżących przy największym sztucznym zbiorniku w Polsce.

Punktualnie o godzinie 9:00, z Wisły Małej, Wisły Wielkiej, Łąki, Goczałkowic-Zdroju, Zabrzega, Chybia, Frelichowa, Zarzecza, Zabłocia, Zabłocia Solanka oraz Strumienia, wyjdą grupy uzbrojonych w worki na śmieci mieszkańców, a także strażaków OSP, wędkarzy, żeglarzy, członków Jachtklubu PTTK Pszczyna, harcerzy oraz przedstawicieli innych organizacji pozarządowych.
Przedsięwzięcie koordynuje Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, które jest głównym organizatorem logistycznym wydarzenia  Sprzątamy Obrzeża Jeziora Goczałkowickiego - Pomyśl i Nie Śmieć”.


 

- Sprzątanie zbiornika połączone jest z edukacją ekologiczną, która skierowana jest do uczniów szkół podstawowych miejscowości sąsiadujących z jeziorem Goczałkowickim. Trwa konkurs na stworzenie, w ramach zajęć unikalnych tablic informacyjno - edukacyjnych ukazujących niezwykłe walory przyrodnicze regionu. Zostaną one ustawione przy ścieżkach wzdłuż jeziora. Szkoła, która przygotuje najlepsze tablice, otrzyma bon o wartości 4 tys. zł na doposażenie sali biologiczno-chemicznej - mówi Marta Wojciechowska - Smolarz, koordynatorka przedsięwzięcia:

Plik dźwiękowy: tk_1sprzJeziora%20SET.mp3

Ze względu na sytuację epidemiczną, organizatorzy zwracają uwagę na konieczność zachowania wszelkich środków ostrożności - zachowanie dystansu społecznego, posiadanie maseczek ochronnych oraz własnych rękawic.

Organizatorzy zapewniają worki, odbiór odpadów, wodę i słodkie upominki dla uczestników. Wszyscy chętni powinni najpierw zgłosić udział u koordynatorów w danej miejscowości.

Akcja sprzątania brzegów jeziora odbędzie się bez względu na panujące warunki atmosferyczne i strój trzeba dostosować do pogody. Ze względu na specyfikę terenu, najlepszym obuwiem będą kalosze.

 

Źródło: UM w Pszczynie; foto: GPW w Katowicach; Marta Wojciechowska-Smolarz/fb; pixabay