WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

28.06.2021Wodny plac zabaw powstanie w parku Chopina w Gliwicach

Szykuje się kolejna atrakcja – wodny plac zabaw! Z kolorowych wodotrysków, brodzików i urządzeń do beztroskiej zabawy będzie można korzystać w parku Chopina. MZUK ogłosił przetarg na budowę tej inwestycji.
 
To będzie prawdziwa gratka dla młodszych gliwiczan! Tryskający wodą tunel z kręgów, dwa urządzenia typu „pączek”, kwiat stokrotka, dwie palmy, liść, drzewko, wiaderka, parasol, armatka, dysze i kolorowe prysznice – w takie wielokształtne wodotryski będzie wyposażony wodny plac zabaw, który powstanie przy Domku Ogrodnika w parku Chopina. Co ważne, plac powstanie na niezadrzewionej przestrzeni, zatem żadne drzewo, ani krzew nie zostaną wycięte.
 
Moc zabawy i wypoczynku
Plac o powierzchni 104 m2 będzie ogrodzony murkiem  z betonu wodoodpornego, na którym zostaną zamontowane siedziska – murek będzie pełnił funkcję  ławek, które będą zabezpieczać przed wejściem na teren placu.
Na plac zabaw będzie można wejść przez oznakowane i wyłożone płytami antypoślizgowymi brodziki przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach oraz osób niewidomych. Przy brodzikach będą zamontowane prysznice zewnętrzne. Poza kolorowymi wodotryskami, do dyspozycji miłośników zabawy w wodzie na świeżym powietrzu będą przebieralnie, leżaki obrotowe i parkingi rowerowe. Teren zostanie obsiany trawą. Do wodnego placu zabaw zostanie doprowadzone przyłącze elektryczne i wodne oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej. W pobliżu stanie budynek technologiczny z sanitariatami oraz umywalniami damskimi, męskimi i przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych, które będą czynne przez cały rok. Teren wodnego placu zabaw zostanie oświetlony.
 
Ciepło, ekologicznie i bezpiecznie
Woda na placu zabaw będzie utrzymywana w temperaturze 26 st. C. Przy maksymalnym obciążeniu, basen każdego dnia będzie uzupełniany 12 m3 świeżej wody. Podstawą prawidłowej cyrkulacji wody będzie tzw. „system zamkniętego obiegu z czynnym przelewem”. Woda z placu będzie uzdatniana fizyczne i chemiczne – będzie filtrowana i dezynfekowana. Z niecek brodzikowych trafi do zbiornika wyrównawczego poprzez fińskie rynny przelewowe. Ze zbiornika zasysana będzie pompami cyrkulacyjno-obiegowymi poprzez filtr wstępny, filtry ciśnieniowe, multifalową lampę UV i wymiennik basenowy. Do wody przed filtrami będzie dozowany koagulant, który poprawi parametry filtracji i środek do dezynfekcji wody.
 
Inwestycja zostanie sfinansowana z miejskiego budżetu. Miejski Zarządu Usług Komunalnych, który zrealizuje inwestycję, ogłosił przetarg na budowę. Oferty można składać do 7 lipca. Zgodnie z dokumentacją przetargową wyłoniony w postępowaniu Wykonawca powinien zakończyć prace do 15 listopada. Wizualizacje placu zabaw przygotowała pracownia Architektoniczno-Urbanistyczna A3 Agnieszka Romanowska-Tarczyńska.
 
źródło:www.gliwice.eu