WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

11.01.2021Wisła : Dajcie nam pracować! Noclegi, gastronomia i stoki Wiślańskiego Skipassu mają dość lockdownu!

Sam środek ferii, błękitne niebo i rześki mróz - w taki dzień wiślański rynek powinien roić się od turystów. Zamiast nich, plac Hoffa zapełnił się przedsiębiorcami, którzy przyszli zaprotestować przeciw dalszemu lockdownowi branży turystycznej. Kolegów z Wisły popierają właściciele firm z Ustronia, Szczyrku. Z całych Beskidów. Wszyscy są w tej samej sytuacji.

- Wyciągi nie były i nie są ogniskiem zakażeń. Potrafimy zachować rygorystyczny reżim, tylko dajcie nam pracować - mówi Arkadiusz Matuszyński z wiślańskiego Skipassu

Plik dźwiękowy: tk_1protestWisla%20SET.mp3

Kwarantanna trwa już tak długo, że zastrzyk finansowy każdemu jest potrzebny. Ale przede wszystkim branża turystyczna oczekuje od rządzących zniesienia lockdownu. Przynajmniej częściowego.

- Działaliśmy w lecie, spełniając najsurowsze rygory i turyści ich przestrzegali. Zakażeń nie było. Teraz – mówię to bez ogródek: nasze firmy umierają – mówi Mirosław Bator, prezes Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej:

Plik dźwiękowy: prBator.mp3

 - Nie wszyscy wierzą, że obiecane pieniądze coś zmienią – mówi z kolei Beata Rakszawski z Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej:

Plik dźwiękowy: prRaksz.mp3

Dzisiaj wicepremier Gowin obiecał wsparcie gminom. W niektórych, jak w Szczyrku, z turystów żyje nawet 90% mieszkańców – mówi burmistrz Antoni Byrdy:

Plik dźwiękowy: prByrdy.mp3

W tym wypadku samorządowcy stoją ramię w ramię z biznesem. Pieniądze od turystów to inwestycje i utrzymanie gmin. Poparcie deklarują również sami turyści, którzy nawet na narodowej kwarantannie nie wytrzymują już w domach i oblegają góry.

Wszyscy czekają do 17 stycznia. Jeżeli po tym terminie rząd nie zdejmie blokady branży, niektórzy przedsiębiorcy grożą, że otworzą się mimo zakazów, bo już nie mają z czego żyć.

 

Foto: Skolnity Ski & Bike Park; Wiślański Skipass; Karczma u Karola w Wiśle