WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

09.06.2021Wierzba z farb i ...luster. Mural przy Parku Włókniarzy w Bielsku - już gotowy

Kolejny z bielskich murali - Wierzby Mony Tusz - można już oglądać w całej okazałości na ścianie szczytowej kamienicy przy ulicy 1 Maja 45, u wejścia do Parku Włókniarzy. Spośród istniejących w Bielsku-Białej 25 dzieł twórców street-artu ,cztery przedstawiają drzewa.

Pracę przy Wierzbach Mona Tusz zaczęła w grudniu 2020 roku, ale ze względu na pogodę mogła ją ukończyć dopiero tej wiosny.

2 czerwca artystka spotkała się w Willi Sixta z osobami zainteresowanymi najnowszym bielskim muralem, street artem oraz jej artystyczną i aktywistyczną działalnością. Spotkanie prowadziła kuratorka projektu oBBraz miasta #6 (w ramach którego powstały Wierzby) Justyna Weronika Łabądź. Potem uczestnicy spotkania przeszli spacerem na ul. 1 Maja, by dokładnie obejrzeć mural.

Artystka namalowała na ścianie kamienicy nocny wizerunek starej wierzby. Zantropomorfizowane drzewo, nawiązujące do wyobrażeń mitycznych drzewców, stało się schronieniem dla wielu różnych zwierząt – sów, gili, nornic, jeży, ale również leśnych duszków śpiących między jej korzeniami, czy też bzionków, opiekuńczych duchów w kształcie korzeni, według legend broniących obejścia przed złymi urokami. W ten sposób artystka złożyła niejako hołd przyrodzie, podkreślając jej ogromną siłę i znaczenie w życiu człowieka.

Mural zachęca do kontemplacji i odkrywania niezliczonych żywych i magicznych istot chowających się w konarach wierzby. Na wyjątkowy charakter dzieła wpływają również małe lusterka przyczepione do ściany, odbijające przestrzeń dokoła muralu, wywołujące efekty świetlne.

Mona Tusz realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na Śląsku, z którego pochodzi. Współorganizowała i uczestniczyła w wielu akcjach kulturalnych i społecznych, tworząc prace na zaproszenia organizatorów festiwali, galerii oraz instytucji kultury. Głównym obszarem jej działania jest malarstwo uliczne; zajmuje się także fotoreportażem społecznym, grafiką, rzeźbą, scenografią oraz mozaiką. Prowadzi warsztaty artystyczne oraz działania w przestrzeni miejskiej, chętnie pracuje z młodzieżą oraz grupami wykluczonymi społecznie.

 

 

Źródło: UM w Bielsku-Białej; foto: Justyna Weronika Łabądź, Krzysztof Morcinek/Galeria Bielska BWA