WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

12.05.2021Wielkie emocje na Stadionie Śląskim!

Po kilkumiesięcznej przerwie Stadion Śląski znów otwiera się dla widzów. Publiczność będzie mogła zasiąść na trybunach już podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce, które odbędą się na chorzowskim obiekcie w ostatni weekend maja.
 
Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce to jedne z najważniejszych sportowych wydarzeń na Starym Kontynencie. Gospodarzem tegorocznej edycji jest Stadion Śląski, Narodowy Stadion Lekkoatletyczny. Mistrzostwa odbędą się w dniach 29-30 maja.Organizację Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce wsparło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 
- W naszym resorcie stawiamy na sport, czego wyrazem jest wsparcie finansowe w wysokości 900 tys. zł przekazane na przygotowanie jednego z najważniejszych w tym roku wydarzeń lekkoatletycznych. Nadchodzące Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce będą nie tylko dużym wydarzeniem sportowym, lecz także przedsięwzięciem organizacyjnym. Pokazuje to, że Polska nie boi się wyzwań. Jest to ważne tym bardziej, że wiele krajów z uwagi na pandemię odwołuje podobne wydarzenia. A przecież imprezy międzynarodowe tej rangi to dla sportowców niezmiernie istotna okazja do rywalizacji - mówi Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
 
Niespełna dwa tygodnie temu na obiekcie rywalizowały najlepsze zespoły sztafetowe na świecie.
- Pierwsza mistrzowska impreza, czyli Mistrzostwa Świata w Sztafetach, które gościły na Stadionie Śląskim 1-2 maja, została oceniona przez Światową Federację bardzo wysoko. Zabrakło nam jedynie pogody, bo ze strony organizacyjnej i wynikowej było to fantastyczne lekkoatletyczne święto. Jesteśmy przykładem tego, że w czasie pandemii można organizować bezpieczne wydarzenia. Wciąż walczymy o największe, światowe imprezy i jestem przekonany, że ten obiekt będzie służył jeszcze przez wiele lat – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.
 
Zmagania najlepszych europejskich zespołów na żywo podczas Drużynowych Mistrzostw z trybun stadionu będzie mogło śledzić 7600 osób. Do dyspozycji kibiców będą sektory z najlepszą widocznością, z których doskonale ogląda się wszystkie rozgrywane na chorzowskim obiekcie konkurencje lekkoatletyczne.Wstęp bezpłatny! Wejście bramami nr 2, 3 oraz 5.
- Czym są wydarzenia sportowe bez kibiców. Cieszymy się ogromnie, że zbliżające się mistrzostwa odbędą się z udziałem publiczności. To dzięki fanom lekkiej atletyki na Stadionie Śląskim znów zabije sportowe serce. Pozostaje nam więc trzymać kciuki za naszą drużynę, by podobnie jak w Bydgoszczy w 2019 r., również tym razem stanęli na najwyższym miejscu na podium – dodaje Wojciech Kałuża, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.
 
- Medale składają się z dwóch części symbolizujących przeszłość i teraźniejszość Śląska. Przeszłość to ciężki przemysł i charakterystyczny dla śląskiego krajobrazu szyb kopalniany. Z kolei przyszłość to zrównoważony rozwój, ekologia i nowoczesność. Jednym z symboli takiego połączenia jest właśnie Stadion Śląski. Ideą, która przyświecała tworzeniu projektu było nawiązanie do tego wyjątkowego regionu. Awers i rewers stanowią integralną część, tak jak Ślązacy czują nierozerwalną więź ze swoją historią i z dumą patrzą w przyszłość – mówi Bartłomiej Kowalski, CEO Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021.
 
Na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym zmierzy się 8 najlepszych europejskich reprezentacji, w tym zespoły z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Ukrainy oraz Polski. Warto podkreślić, że nasza drużyna bronić będzie złotego medalu zdobytego podczas ostatnich mistrzostw w Bydgoszczy w 2019 r. 
 
Zespoły będą rywalizować w następujących konkurencjach: rzut młotem, rzut dyskiem, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok o tyczce, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, bieg na 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 3000 m, 5000 m, bieg przez płotki na 100 m, 110 m, 400 m, bieg z przeszkodami na 3000 m oraz sztafety 4x100 m i 4x400 m.
 
Wszystkie najważniejsze informacje i ciekawostki dotyczące zawodów można śledzić na oficjalnej stronie internetowej dedykowanej imprezie www.silesia21.ploraz w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube). 
 
Transmisję z wydarzenia będzie można zobaczyćna antenie telewizji TVP Sport, 29 maja w godzinach 15.30-19.15 oraz 30 maja w godzinach 13.00-16.25.
 
Zawodników Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce dopingować będzie wyjątkowy zespół zwierzaków – maskotek, a wśród nich: gepard Maji, struś Sprinter, lemur Julian oraz żyrafa Lunani. 
 
Źródło: Stadion Śląski