WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

20.04.2021W Pszczynie komary znad jeziora to plaga, ale jerzyki pomogą...Termomodernizacja budynków komunalnych w Pszczynie to dobra okazja, by powiesić budki dla jerzyków, ufundowane przez miasto. Pszczyna chce zadbać o przyrodę i… wygodę mieszkańców.

- Jerzyki to ptaki niezwykle pożyteczne i mieszkańcy okolic Jeziora Goczałkowickiego na pewno to odczują - mówi Piotr Łapa, rzecznik burmistrza Pszczyny:

Plik dźwiękowy: tk_1jerzykiPna%20SET.mp3

Chodzi również o odtworzenie lokalnej populacji jerzyków, których liczebność zaczęła widocznie spadać przy okazji remontów na budynkach i prac dociepleniowych. Przyczyniają się one do likwidacji naturalnych gniazd, które jerzyki często zakładają w otworach wentylacyjnych w stropodachach, przeważnie całymi koloniami, i takie będą też pszczyńskie budki, składające się z kilkunastu połączonych domków

Dlatego miejskie budki dla jerzyków będą zakładane na wysokich blokach i przy okazji ocieplania budynków komunalnych, gdy trzeba likwidować otwory wentylacyjne pod dachami.

Pierwsze budki zawisną już w najbliższych dniach, na termomodernizowanym bloku komunalnym przy ul. Wodzisławskiej. W sumie Pszczyna zamierza rozwiesić 120 domków dla jerzyków.

Foto: UM w Pszczynie, wikipedia.org; otop.org;