WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

09.03.2021W Gliwicach podpisano umowę na hybrydowe MAN-y

Nowość w Gliwicach – po raz pierwszy na ulice wyjadą nowoczesne autobusy z napędem hybrydowym. W siedzibie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej podpisano umowę z wykonawcą – jeszcze w 2021 r. firma MAN Truck Sp. z o.o. z Nadarzyna dostarczy Gliwicom 15 nowoczesnych, ekologicznych pojazdów wyprodukowanych w fabryce w Starachowicach. Przy podpisaniu umowy obecny był prezydent Gliwic Adam Neumann.

– Gliwicki PKM od lat sukcesywnie modernizuje swój tabor i wymienia starsze autobusy na nowe, bardziej ekologiczne. Takie działania wpisują się w spójną wizję miasta nowoczesnego, ekologicznego i przyjaznego mieszkańcom. Zdrowie i komfort życia gliwiczan są dla nas najważniejsze, dlatego cieszymy się, że na ulice naszego miasta wyjadą nowe, przyjazne środowisku autobusy hybrydowe, a flota gliwickiego PKM-u zostanie zasilona pojazdami nowej generacji – mówi prezydent  Adam Neumann.


Dotychczas autobusy z napędem hybrydowym były tylko testowane w Gliwicach i nie były na stanie taboru PKM. Teraz to się zmieni – za kilka miesięcy 15 nowoczesnych autobusów na stałe zagości w naszym mieście. To bardzo dobra wiadomość – autobusy będą nowoczesne, niskopodłogowe, przegubowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring, nowoczesny system oczyszczania spalin i napęd hybrydowy, który zmniejsza zużycie paliwa oraz emisję szkodliwych spalin i hałasu. Będą wyjątkowo wygodne i przyjazne dla osób mających trudności z poruszaniem się i dla rodziców z małymi dziećmi. Pojazdy będą też spełniały rygorystyczne normy środowiskowe.

– Pod koniec roku 2021 nastąpi dostawa piętnastu fabrycznie nowych niskopodłogowych przegubowych autobusów komunikacji miejskiej marki MAN Lion’s City 19C dla PKM Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach. Dla PKM jest to nowa jakość, gdyż autobusy firmy MAN posiadają napęd hybrydowy, dodatkowe ekologiczne cechy: posiadają funkcję rekuperacji energii, czyli gromadzenia energii wynikającej z hamowania autobusu w specjalnym kondensatorze (supercaps) i wykorzystania tak zgromadzonej energii do wspierania silnika spalinowego autobusu przez dodatkowy silnik elektryczny w czasie napędu pojazdu. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Zależy nam na zdrowiu mieszkańców, dlatego staramy się podejmować kroki minimalizujące emisję spalin do atmosfery. Zakup autobusów jest właśnie jednym z tego typu kroków w drodze do czystego środowiska – mówi prezes PKM Gliwice Henryk Szary.


Nowe autobusy będą kosztować 23 mln zł i zostaną sfinansowane z środków własnych PKM. Każdy pomieści 147 pasażerów. Według planów mają wyjechać na gliwickie ulice jeszcze w grudniu 2021 r.

Należący do miasta PKM cyklicznie odświeża tabor. W trosce środowisko całkowicie wycofano z użytku wysokopodłogowe pojazdy starej generacji (m.in. ikarusy). Obecnie w zasobach PKM jest 185 autobusów.

Elektryki w przyszłym roku

To nie koniec inwestycji – w 2022 r. na ulice miasta wyjedzie 10 elektrycznych autobusów marki Volvo, które będą kursować na linii A4 między zajezdnią PKM a Teatrem Miejskim oraz na linii nr 676. Dla ich obsługi zostaną wybudowane stacje ładowania. Pierwsza na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej, kolejne przy ul. Nowy Świat oraz Czapli. Dostawa pojazdów wraz z niezbędną infrastrukturą to koszt ponad 36 mln zł. PKM Gliwice udało się zdobyć unijne dofinansowanie tego projektu w kwocie 27 mln zł.

Fot. UM Gliwice
źródło: www.gliwice.eu