WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

18.08.2021„Urząd otwarty dla niewidomych". Katowice liderem w regionieUrząd Miasta Katowice zajął pierwsze miejsce w kategorii „Urząd otwarty dla niewidomych" regionalnego etapu konkursu Idol 2021 w województwie śląskim. Dziś (18.08) w sali audytoryjnej Muzeum Śląskiego odbyła się konferencja Dostępność na serio, podczas której nastąpiło ogłoszenie oficjalnych wyników i wręczenie dyplomów laureatom.

 Konkurs organizowany przez Fundację „Szansa dla niewidomych" wyłania te urzędy, które są przyjazne osobom niewidomych i słabowidzącym. 
– Miasto Katowice ciągle podejmuje działania mające na celu zwiększenie możliwości samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami we wszystkich sferach użyteczności publicznej. Efekty naszych działań są widoczne dla mieszkańców i odwiedzających Katowice. W mieście jest coraz więcej dostępnych obiektów, a w starych – podczas remontów i renowacji – znikają bariery. Nowe inwestycje takie, jak centra przesiadkowe są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Normą stają się windy głośnomówiące, dostosowane toalety, chodniki z wypukłościami, podjazdy i pochylnie. Powstają też integracyjne place zabaw. Choć wciąż jest sporo do zrobienia, to z dumą możemy powiedzieć, że osoby niewidome czy z innymi niepełnosprawnościami  łatwiej mogą samodzielnie przemieszczać się do szkoły, na uczelnię, do pracy czy załatwiać sprawy w Urzędzie Miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wzorcową inwestycją jest nowa siedziba Urzędu Miasta przy ul. Rynek 1, w pełni dostosowana do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. – Biuro Obsługi Mieszkańców przy Rynku 1 organizuje swoją pracę w taki sposób, aby zapewnić dostępność, w tym dla osób z dysfunkcjami wzroku. Na drzwiach, poręczach i windach znajdują się oznaczenia w alfabecie Braille'a, a panel sterowania windami wyposażony jest w informację głosową informującą, na którym piętrze winda się zatrzymała. Po wejściu do budynku, pracownicy urzędu pomogą osobie z niepełnosprawnościami w dotarciu do miejsca, w którym będzie obsługiwana, a w razie potrzeby do urzędu może wejść także pies asystujący i pies przewodnik – podkreśla Bożena Michałek, pełnomocnik prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami.

Dodatkowo w Biurze Obsługi Mieszkańców funkcjonuje system kolejkowy, który za pomocą połączenia głosowego informuje o numerze biletu. Pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie obsługi osób z niepełnosprawnościami, w tym jak prowadzić, pokazywać, gdzie osoba niepełnosprawna powinna usiąść oraz jak mówić opisowo bez używania słów "tam, tu".

Zwycięzcy konkursu Idol 2021 biorą teraz udział w głosowaniu ogólnopolskim. Wygrani zostaną uhonorowani na centralnej konferencji REHA w Warszawie, w dniach 10-13 września.
Głosować można do 31 sierpnia na stronie 
www.idol.szansadlaniewidomych.org/ogólnopolski.

Źródło: Urząd Miasta Katowice;
foto: pixabay.com; Piotr Stanisławski/niepełnosprawni.pl;