WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

17.11.2021Tylko raz takie widowisko w Teatrze Banialuka w Bielsku

Wydarzenie, którego w historii Teatru Banialuka jeszcze nie było. W najbliższą niedzielę, Teatr Lalek w Bielsku-Białej zaprasza na przedstawienie bez dekoracji, kostiumów, w kameralnej atmosferze  - takiej, która sprzyja dyskusji aktorów z widzami, na temat tekstu, który usłyszeli.

A tekst dramatu pt. Zakazane dzieci – opowieść Korczakowska ma mieć bardzo mocny przekaz. Tak mocny, że artyści Banialuki zaryzykowali przedstawienie w formie tzw. czytania performatywnego. Autorem sztuki jest dramatopisarz bielszczanin Artur Pałyga, który kilkakrotnie Bielsko-Białą przenosił do przestrzeni swoich utworów. Czy tak będzie i tym razem?

Plik dźwiękowy: palyga.mp3

- W tej chwili, na tym etapie, na którym ten tekst jest przygotowany na czytanie, nie ma tam wątków ściśle bielskich. Ale bardzo chciałbym - i myślałem o tym - żeby moje dzieci, które uczyły się w Bielsku, mieszkają tutaj i inne dzieci z Bielska, ich rodzice - żeby też się w tym odnaleźli. Żeby Janusz Korczak przemówił dziś. - mówi Artur Pałyga o swojej sztuce, poświęconej dzieciom bez domu, nikomu niepotrzebnym, zakazanym - takim, którym przed laty  Janusz Korczak oddał swoje życie.

Plik dźwiękowy: poplawski.mp3

- Czytanie performatywne – czyli: na pierwszym miejscu jest tekst. Są aktorzy - piętnastu aktorów – którzy mają w tym wziąć udział, czytają swoje role, jest to wyreżyserowane. Dlatego też wybraliśmy „Scenę Na Piętrze” – bo ona jest taka bardziej studyjna, jest tam bardzo bliski kontakt. - mówi dyrektor Teatru Banialuka, Jacek Popławski.

To idealne warunki do wspólnej dyskusji widzów z twórcami sztuki, z aktorami – i takie spotkanie odbędzie się, zaraz gdy zapadnie kurtyna. Wtedy też reżyserka, Anna Augustynowicz zdecyduje i ogłosi widzom, kto wystąpi w pełnowymiarowym już przedstawieniu Zakazanych Dzieci…, planowanym za rok, gdy Banialuka będzie obchodzić swój 75 jubileusz.

Czytanie sztuki Zakazane dzieci – opowieść Korczakowska – w najbliższą niedzielę, o 18:00. Są jeszcze wolne bilety, za symboliczną kwotę dwóch zł, dzięki ministerialnemu dofinansowaniu projektu „Banialuka, Korczak, Dom”.
Partnerami projektu są: Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944), Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej.


dramatopisarz, Artur Pałyga w rozmowie z Tomaszem Kosykiem


dyrektor "Banialuki", Jacek Popławski

 

Foto: Teatr Lalek Banialuka/Fb