WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

02.03.2021Tychy: Osada nie do poznania!

Ponad 2 lata trwały zakończone właśnie prace związane z termomodernizacją i modernizacją 10 wielorodzinnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ulicy Katowickiej w Tychach.
 
W sumie za ok. 11 milionów złotych wykonano renowację ceglanych budynków i 98 znajdujących się w nich mieszkań socjalnych.
 
Realizacja tej inwestycji to było bardzo duże wyzwanie. By wykonać prace trzeba było czasowo wyprowadzić mieszkańców, znaleźć im lokale zamienne na terenie miasta.
- Odbyliśmy wiele spotkań z mieszkańcami dzielnicy, z każdym uzgadnialiśmy m.in. terminy wyprowadzek czy tymczasowe miejsca zamieszkania – wspomina Hanna Skoczylas – dziś z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju, wówczas dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, który realizuje inwestycje.
 
Prace rozpoczęto w IV kwartale 2018 roku.
- Zakres prac obejmował wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych, renowację elewacji z cegły, wymianę lub naprawę dachów, wzmocnienia stropów nad piwnicami, renowację klatek schodowych, przebudowę stref wejściowych do budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej – wylicza Agata Goc – dyrektor MZBM w Tychach.
 
W ramach całego przedsięwzięcia zostały także wymienione źródła ogrzewania - piece węglowe zostały zastąpione ekologicznymi, dwufunkcyjnymi kotłami gazowymi. W budynkach wymieniono także instalacje wewnętrzne: elektryczną, gazową, centralnego ogrzewania, centralnie ciepłej wody oraz wodnokanalizacyjne.
 
Lokale zostały także odnowione i wyposażone w urządzenia sanitarne, kuchenki gazowe oraz czujniki czadu. Niektórzy mieszkańcy wrócili już na Osadę. Pani Anna Handzlik razem z synem, wprowadziła się do jednego z pierwszych wyremontowanych budynków, już w maju 2020 roku.
- Mam astmę i inne problemy zdrowotne więc dla mnie to ogromny plus, że mam ciepło, czysto i nie muszę przychodzić z pracy i dokładać do pieca. Mieszka mi się naprawdę bardzo dobrze – mówi Anna Handzlik.
 
Spacerując w ostatnich tygodniach przez osiedle widać samochody przywożące meble, ekipy montażowe, słychać dźwięk wiertarek. Dzielnica wraca do życia.  
 
Gminie zależało, by zachować wyjątkowy charakter Osady, dlatego m.in. budynki z czerwonej cegły docieplano od wewnątrz, zamiast klasycznego sposobu obłożenia elewacji styropianem, a całość prac była prowadzona w uzgodnieniu i pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.
- Jeden z budynków, w którym dziś znajduje się 10 mieszkań ul. Katowicka 231 to budynek po byłej szkole z 1902 roku, zachował się nawet stary projekt szkoły – mówi Maciej Głogowski - inspektor nadzoru w MZBM Tychy.
 
Na realizacje tego projektu miasto uzyskało blisko 6 milionów złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
 
Na tym prace na Osadzie się nie kończą.
- Zabezpieczyliśmy środki w budżecie gminy na zagospodarowania terenów wokół budynków. Do końca czerwca zostanie wykonane rozpoczęte już zagospodarowanie podwórka przy ul. Katowickiej 207 i 209. Trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy, który wykona drogi wewnętrzne, parkingi, chodniki, obiekty małej architektury: altany śmietnikowe, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i place zabaw – mówi Hanna Skoczylas – dziś z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.
 
W planach także oświetlenie terenu oraz nasadzenia zieleni.
- Ponadstuletnia Osada to wyjątkowe miejsce na mapie Tychów, w którym można zobaczyć prawdziwe familoki. Zależało nam, by zachować wyjątkowość tego miejsca, a jednocześnie poprawić warunki mieszkaniowe i podnieść atrakcyjność tego osiedla – mówi Andrzej Dziuba – Prezydent Tychów.
 
Kilka lat temu na terenie Osady, przy ul. Katowickiej 229, gruntownie wyremontowano świetlicę środowiskową. Powstało tam centrum animacji społeczno-kulturalnej dla mieszkańców dzielnicy. Na co dzień korzysta z niej ok. 20 dzieci w wieku od 7 – 16 lat.
 
Źródło: UM Tychy
Fot.: Piotr Podsiadły