WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

21.12.2021Tychy: Nowe zasady wjazdu na parkingi wielopoziomowe. Trwają testy systemu!

W Tychach szykują się zmiany na dwóch parkingach wielopoziomowych, które działają w systemie Park&Ride. Rozpoczęły się pierwsze testy nowego systemu, służącego do obsługi wjazdu na obiekty. 
 
Rusza testowanie nowego systemu na dwóch parkingach wielopoziomowych w Tychach. Przypomnijmy: jeden parking znajduje się przy dworcu PKP, a drugi w rejonie stacji Tychy-Lodowisko. Od poniedziałku, 20 grudnia, kierowcy wjeżdżający na te obiekty nie będą musieli pobierać karty z dystrybutora i oddawać jej przy wyjeździe. 
- Zgodnie z nowym systemem proces ten będzie  obywał się automatycznie. Szlaban otworzy się na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej– mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. 
 
Karty nie znikną jednak całkowicie. Będą pomocne w awaryjnych przypadkach.
- Nowy system funkcjonuje w oparciu o sczytywanie numerów rejestracyjnych pojazdu,  co oznacza, że może nie zadziałać, gdy tablice te będą nieczytelne lub zabrudzone. Wówczas awaryjnie będzie można skorzystać z opcji poboru karty – wyjaśnia Wojciech Łyko, z-ca dyrektora MZUiM ds. techniczno-administracyjnych.
 
By opuścić parking nadal należy udać się do automatu kasowego. Tam – co jest nowością - konieczne będzie wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu. Wówczas na ekranie wyświetlą się dobrze znane opcje płatności. Pierwsza skierowana jest do pasażerów taryfy pomarańczowej, druga do pasażerów podróżujących na podstawie innego biletu kolejowego, a trzecia do osób odbierających podróżnych ze stacji. 
 
Testy systemu to pierwszy krok do poważniejszych przemian. Miejski Zarząd Ulic i Mostów już zapowiada, że w ciągu najbliższych tygodniach zasady działania parkingów ulegną zmianom.
 
- Na ten moment oba parkingi funkcjonują w systemie Park&Ride, co oznacza, że mogą z nich korzystać wyłącznie kierowcy, którzy planują dalszą podróż koleją. W najbliższym czasie chcemy udostępnić je także pozostałym kierowcom. Będzie się to odbywać na podstawie abonamentu – wyjaśnia dyrektor MZUiM i dodaje: – Nie oznacza to, że parkingi stracą funkcję Park &Ride. W dalszym ciągu przewidujemy preferencje dla pasażerów kolei korzystających z biletów pomarańczowej taryfy.
 
Prace nad nowym regulaminem są w toku. 
 
Źródło: MZUiM Tychy