WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

30.06.2021Tour de Pologne w Katowicach!

Tour de Pologne po raz dwunasty w Katowicach. Kolarze przyjadą do Katowic w sobotę 14 sierpnia. 
 
Tym razem w stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odbędzie się 6. etap wyścigu - jazda indywidualna na czas. 
 – Tour de Pologne wpisał się już w kalendarz najważniejszych imprez sportowych organizowanych w naszym mieście. Z jednej strony mieszkańcy Katowic mają możliwość zobaczenia w akcji najlepszych kolarzy z całego świata, a z drugiej strony mamy doskonałą okazję pokazania Katowic poza granicami kraju – bo transmisje zawodów kolarskich są chętnie oglądane na całym globie. W tym roku nieco zmieniona trasa, bez finiszu przy Spodku, ale meta będzie tuż obok – przy pomniku Powstań Śląskich  – mówi Marcin Krupa, Prezydent Katowic.
 
Katowice na trasie Tour de Pologne uchodziły za świątynię sprintu. To właśnie w stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej metropolii zawodnicy rozwijali bardzo duże prędkości, ponad 80km/h, jadąc w dół aleją Korfantego na finiszu obok Spodka. Jednak po ubiegłorocznym bardzo groźnym wypadku Fabio Jakobsena na ostatnich metrach etapu, trasa została zmieniona. Meta znajdzie się nieopodal Spodka, przy pomniku Powstań Śląskich. W tym roku w Katowicach po raz pierwszy odbędzie się jazda indywidualna na czas.
- Zaproponowaliśmy kilka zmian w porównaniu do ostatnich lat. Najważniejsza to trasa. Szósty etap to nieco ponad 19-kilometrowa jazda indywidualna na czas w Katowicach, która na pewno będzie miała wpływ na klasyfikację generalną – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Lang Team.
 
Tegoroczna trasa ma 19,1 km długości. Start będzie na ul. Olimpijskiej obok budynkuNOSPR. Kolarze pojadą stamtąd w kierunku Zawodzia i Janowa, przejadą przez Nikiszowiec, później okrążą Muchowiec i ul. Francuską wrócą do ścisłego centrum Katowic. Meta będzie na Alei Korfantego tuż obok Pomnika Powstańców Śląskich.
 
W tym roku obchodzimy setną rocznicę III powstania śląskiego. Trwające od 2 maja do 5 lipca 1921 r., powstanie miało na celu zmianę wyników plebiscytu oraz przyłączenie Górnego Śląska do Polski. W wyniku zwycięstwa powstańców, do Polski przyłączono, wśród innych miast, także Katowice. Dlatego ten etap poświęcony będzie pamięci Powstańców Śląskich.
 
Źródło: UM Katowice
Foto: LangTeam/Szymon Gruchalski