WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

24.05.2021Szpital tymczasowy w katowickim MCK będzie wygaszany!

Ogłosili to wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, dyrektor szpitala MSWiA w Katowicach dr n. med. Piotr Grazda i lekarz naczelny placówki dr Paweł Mieszczański.
– Szczęśliwie z każdym tygodniem od świąt wielkanocnych sytuacja przybierała pozytywny charakter, czyli coraz więcej pacjentów mogło wracać do zdrowia, coraz więcej jest wolnych przestrzeni w szpitalach, a coraz mniej wyjazdów ambulansów do pacjenta, który jest zarażony – powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek.
 
Wojewoda wyjaśnił również, że czynnikami szczególnie istotnymi przy prognozowaniu dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej są liczba zleceń POZ, czyli skierowań na test wystawianych przez lekarzy, oraz udział pozytywnych wyników pod względem wszystkich zrealizowanych testów. W przypadku obu danych można zaobserwować w ostatnim czasie dynamikę spadkową. 
 
Jeśli chodzi o zlecenia POZ to od 29 kwietnia do końcówki ubiegłego tygodnia, ich liczba spadła z ponad 1700 na 732. Z kolei udział testów pozytywnych 3 tygodnie temu w czwartek wynosił 20%, a ubiegły czwartek było to 5%. Co istotne w ostatnim czasie spada też liczba infekcji w ujęciu tygodniowym, jak również liczba wyjazdów karetek do pacjentów z Covid-19.
 
Jak mówił wojewoda, w naszym regionie "odcovidowanych" zostało już ponad 2 tys. łózek, a obecnie trwają rozmowy ze szpitalami i samorządami o odmrożeniu kolejnego tysiąca.
– Przede wszystkim przywracamy podstawowe, najważniejsze zakresy medyczne, to jest internę, neurologię czy też chirurgię ogólną, tak, aby ci pacjenci mogli bezpiecznie znaleźć jak najszybciej miejsce, wsparcie i pomoc – podkreślił wojewoda. 
 
Zapowiedział również, że w najbliższym czasie powstanie prognoza zabezpieczenia miejsc w szpitalach na okres wakacyjny i powakacyjny.
– Ponad 2 mln iniekcji szczepiennych mamy zrealizowanych w województwie śląskim, mniej więcej w proporcji: niecałe 1,5 mln osób, które przyjęły 1 dawkę i ponad 0,5 mln osób, które zostały zaszczepione w pełni, czyli 2 dawkami, w tym ponad 3 tys. osób, które przyjęły 1 dawkę preparatu 1-dawkowego – podał wojewoda i zaznaczył, że nadal będzie apelował do mieszkańców, żeby się szczepili. – To jest nasze wspólne dobro, wspólna odpowiedzialność, absolutnie nasza wspólna przyszłość – podkreślił.
 
Wojewoda Jarosław Wieczorek poinformował również, że zapadła decyzja o wygaszeniu szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w którym od momentu uruchomienia leczonych było 1316 pacjentów, tym prawie 300 na oddziale respiratorowym. Najwięcej osób leczono w tej placówce w okresie od marca do kwietnia.
– W sumie maksymalna liczba pacjentów, która była w tym szpitalu to było niecałe 350 osób. To był w pewnym momencie największy szpital covidowy w województwie – podkreślił wojewoda. 
 
Zgodnie z przewidywaniami, ostatni pacjent powinien opuścić szpital tymczasowy na przełomie maja i czerwca. Wtedy też będzie można rozpocząć proces rozbiórkowy, tak, aby w lipcu MCK mogło już pełnić swoją podstawową rolę.
 
Wojewoda pozytywnie ocenił również szpital tymczasowy w Pyrzowicach, gdzie od 29 marca leczonych było ponad 400 pacjentów. Placówka ta na razie pełnić będzie funkcję szpitala tymczasowego aktywnego, a w późniejszym czasie, w zależności od tego ilu pacjentów będzie wymagało hospitalizacji, zapadnie decyzja czy pozostanie on aktywny czy pasywny.
 
Źródło: Urządu Wojewódzki w Katowicach
Fot.: Radio FEST