WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

10.09.2021Spójrz w niebo! Nad Śląsk nadlatuje Zeppelin ZF

Już w najbliższy weekend do Polski przyleci największy sterowiec na świecie – Zeppelin ZF 
 W sobotę (11.09) będzie go można oglądać na niebie nad Katowicami oraz Gliwicami, w niedzielę (12.09) poleci z Katowic do Częstochowy, a we wtorek (14.09) z Katowic do Bielska- Białej i Czechowic - Dziedzic. Zeppelin ZF będzie startował z lotniska Katowice – Muchowiec, a trasę przelotów można śledzić w aplikacji FlightRadar24
 
Przylot największego na świecie Zeppelina do Polski to widowiskowe wydarzenie. Sterowiec jest dłuższy od największego pasażerskiego Airbusa, a na pokład może zabrać tylko kilkanaście osób. Unosi się za pomocą silników i balonu wypełnionego helem i może zawisnąć na niebie jak helikopter. Już w ten weekend szukajcie go nad śląskimi miastami. 
Organizatorem przelotów Zeppelinem jest firma ZF – globalny dostawca rozwiązań dla motoryzacji, które powstają m.in. w Polsce, w zakładach produkcyjnych i centrach inżynieryjnych na południu kraju. 
Podróż nad Polską Zeppelin ZF rozpocznie się już w najbliższy weekend na lotnisku Katowice-Muchowiec. W sobotę (11.09) sterowiec wykona kilka lotów widokowych na trasie Katowice-Gliwice-Katowice. Pojawi się nad centrum tych miast, odwiedzi obrzeża. Start pierwszego rejsu o godz. 09.45.
Z kolei w niedzielę (12.09.), także z lotniska Katowice-Muchowiec, Zeppelin ZF będzie latał do Częstochowy. Zaś we wtorek (14.09) trasa przelotów będzie biegła do Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic. W tych dniach zapowiadana jest piękna pogoda i świetna widoczność. Sterowiec powinien być doskonale widoczny w niemal każdym punkcie miast, które odwiedzi, a także na trasie między nimi.
 
Loty Zeppelina ZF można obserwować w serwisie FlightRadar24, który pokazuje lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym. Wystarczy w aplikacji wpisać numer indentyfikacyjny "DLZNT" przypisany sterowcowi ZF.
 
Co warto wiedzieć o Zeppelinie ZF?
 
Do Polski przylatuje sterowiec nowej generacji. Nosi nazwę Zeppelin NT (ang. New Technology) i jest jednym z największych aktywnych sterowców na świecie.
Zeppelin NT ma długość 75 metrów. To o 2 metry więcej niż ma największy samolot pasażerski na świecie Airbus A380, a tylko 9 metrów mniej od największego samolotu transportowego AN-225. Prędkość przelotowa Zeppelina wynosi ok 100 km/ h (maks. 125 km/h) i zależy od siły i kierunku wiatru. Maksymalnie może unieść się na wysokości nawet 3.000 m n.p.m., ale jego regularna wysokość przelotowa to zaledwie 300 m nad powierzchnią ziemi, jest więc całkiem dobrze widoczny z ziemi.
źródło: Materiały prasowe organizatora