WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

24.02.2021Sosnowiec: SmogoBus kontra "kopciuchy"

Sezon grzewczy dobiega końca, co nie oznacza końca walki z „kopciuchami”. W Sosnowcu startuje akcja informacyjna na temat możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę m.in.: pieca. Aby dotrzeć do większej liczby mieszkańców w trasę wyjedzie SmogoBus.
 
Od środy 24 lutego do właścicieli domów jednorodzinnych będą roznoszone ulotki, w sumie będzie ich 10 tysięcy. Specjalny informator zawiera wiadomości o możliwych do pozyskania dofinansowaniach na wymianę starego pieca.
– Mieszkańcy mają z czego wybierać. Po raz pierwszy będą mogli skorzystać z programu „Stop Smog”, nadal działa miejski program dofinansowujący wymianę pieca oraz program „Czyste powietrze” – podkreśla Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.
 
Program „Stop Smog” adresowany jest do najmniej zamożnych mieszkańców Sosnowca. Można w ten sposób pozyskać nawet 53 tys. zł. przy zaledwie 5% wkładzie własnym na wymianę pieca oraz docieplenie budynku. Z miejskich funduszy na wymianę kotła można pozyskać nawet 8 tys. zł. Trzecią możliwością pozyskania wsparcia jest program „Czyste Powietrze”.
– Chciałbym podkreślić, że czasu na wymianę starych, ponad 10-letnich pieców jest już naprawdę niewiele. Termin upływa z końcem 2021 roku – zaznacza prezydent Zastrzeżyński.
 
To nie wszystko. Z ulotki mieszkańcy dowiedzą się również o możliwości pozyskania dofinansowania na usunięcie azbestu, przyłączenie się do kanalizacji oraz skorzystania z programu „Podlej deszczem”.
 
Aby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców w miasto wyjedzie specjalny SmogoBus. W każdy piątek marca oraz 9 i 16 kwietnia w SmogoBusie będą czekali urzędnicy, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z dotacjami, a także pomogą wypełnić wniosek. Hybrydowy autobus odwiedzi te części miasta, w których domy jednorodzinne stanowią najpopularniejszą zabudowę i te miejsca, gdzie problem smogu jest największy.
 
SMOGOBUS: Tu uzyskasz informację o dofinansowaniach.
  • 5 marca (piątek) – Porąbka Dom Gromadzki (ul. Zagórska 3),
  • 12 marca (piątek) –  Klimontów (ul. Hubala-Dobrzańskiego 99 - parking naprzeciwko basenu)
  • 19 marca (piątek) – Ostrowy Górnicze, przy Szkole Podstawowej nr 33 (ul. Starzyńskiego 41).
  • 26 marca (piątek) – Maczki. Przy Szkole Podstawowej nr 37 (ul. Skwerowa 21),
  • 9 kwietnia (piątek) – Stary Sosnowiec, przy Szkole Podstawowej nr SP27 (ul. Grabowa 2),
  • 16 kwietnia (piątek) – Jęzor, przy Szkole Podstawowej nr 21 (ul. Zawodzie 34).
 
We wszystkich miejscach SmogoBus będzie dostępny w godz. 12.00-17.00.
 
Źródło: UM Sosnowiec