WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.04.2021Sosnowiec: rusza kampania antyprzemocowa "Nie słyszę, nie widzę, nie mówię" [AUDIO]

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu wspólnie z Fundacją Po Skrzydła ruszają z akcją społeczną, mającą na celu zwracanie uwagi na krzywdę innych.
 
Chodzi o to, aby nie być obojętnym na los innych ludzi, szczególnie kiedy stajemy się świadkami sytuacji w których dochodzi do przemocy w rodzinie, za ścianą, u sąsiada, czy we własnym domu.
- Często jest tak, że nawet nie wiemy gdzie zgłosić problem. Między innymi to chcemy zmienić. Chcemy uświadomić społeczeństwu gdzie zgłosić się po pomoc. Po mieście będzie jeździł samochód z bilbordem, na którym będzie informacja o kampanii. Jesteśmy także na końcowym etapie przygotowania informatora. W nim będą wszystkie potrzebne informacje: gdzie należy się zgłosić po pomoc, kogo należy zawiadomić w przypadku, kiedy dzieje się krzywda na przykład w sąsiedztwie. W informatorach znajdzie się także pełna baza adresów i numerów telefonów alarmowych - wyjaśnia dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu, Monika Holewa.
 
Niestety, statystyki dotyczące liczby ofiar przemocy domowej są niepokojące, szczególnie w czasie pandemii!
- Tylko w 2020 roku mieliśmy 361 osób, którym udzielono wsparcia właśnie z tytułu przeciwdziałania przemocy domowej. Jest to duża skala, szczególnie biorąc pod uwagę nasze miasto. Niestety, ta liczba nieznacznie, ale stale rośnie. Obawiamy się, że w obecnym roku, kiedy nadal mamy stan epidemii, ta skala będzie jeszcze większa. Już biorąc pod uwagę miniony kwartał bieżącego roku zauważamy dużo więcej wypełnionych formularzy "Niebieska Karta A". Trzeba wziąć też pod uwagę to, że nie wszyscy chcą reagować na przemoc. Stąd właśnie ta kampania - chcemy, żeby świadek słyszał, mówił i reagował - podkreśla kierownik zespołu pracy socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu, Iwona Rup-Staroń.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu zawiązał współpracę z Fundacją Po Skrzydła!
- Sytuacja związana z pandemią powoduje narastanie problemów, czy frustracji. Ta druga spowodowana jest często utratą pracy, czy też utratą środków do życia. Społeczeństwo niestety zamyka się na kontakty międzyludzkie - mówi Kevin Baranowski, wiceprezes Fundacji Po Skrzydła
 
Jaka pomoc będzie udzielana potrzebującym w pierwszej kolejności?
- Przede wszystkim, musimy zapewnić takiej osobie poczucie bezpieczeństwa. Zachowujemy oczywiście pełną anonimowość w sytuacji kontaktu czy to z psychologiem, czy z psychoterapeutą. Informujemy taką osobę o możliwościach działania. Nade wszystko udzielimy jej potrzebnego wsparcia i określimy stopień zagrożenia bezpieczeństwa tej osoby - dodaje wiceprezes Baranowski.
 
"Każda tego typu akcja jest wręcz na wagę złota!"
- Im więcej będziemy mówić na temat przemocy domowej, im więcej informacji dotrze do społeczeństwa, tym bardziej zwiększać się będzie społeczna świadomość takich czynów. Tym samym, wzrastają szanse na to, żeby w walce z przemocą odnosić sukcesy - zauważa podkom. Sonia Kepper, z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.
 
Od kilku już lat sosnowieccy policjanci wraz z pracownikami MOPS wspólnie działają w ramach projektu "Schornienie na lata to dom, mama i tata".
 
Wizyty w domach mieszkańców Sosnowca nieumundurowanego funkcjonariusza Policji oraz pracownika sosnowieckiego MOPS-u nie są wcześniej umawiane. Patrol pod nazwą Patrol Przyjazny Dziecku ma za zadanie w godzinach popołudniowo – wieczorowych weryfikować w jaki sposób jest sprawowana opieka nad najmłodszymi w rodzinach, które są objęte monitoringiem i zainteresowaniem obydwu instytucji.
 
Dodatkowym założeniem projektu jest wsparcie dla policyjnych patroli podczas interwencji w domach lub miejscach, w których obecni są nieletni. Patrol Przyjazny Dziecku koncentruje podczas interwencji uwagę najmłodszych na zabawce, kolorowance, maskotce lub na prostej formie zabawy, aby sytuacja związana z obecnością policjantów umundurowanych była mniej stresującą. Do instytucji realizujących projekt oraz do policjantów dzielnicowych dochodzą coraz częściej komunikaty wskazujące na duże poparcie społeczne dla takiego działania.
 
POSŁUCHAJ NAGRANIA:
Plik dźwiękowy: c23mopsLONGnastrone(1).mp3
 
Źródło: własne/MOPS Sosnowiec/KMP Sosnowiec