WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

25.03.2021Śniadanie Wielkanocne dla samotnych [AUDIO]

Wielkanoc jest wyjątkowym i niezwykłym czasem, zarówno dla nas, jak i naszych najbliższych.
 
Niestety, wiele osób spędza ten okres samotnie. Od zeszłego roku dodatkową przeszkodą w spokojnym celebrowaniu świąt jest koronawirus. Miasto Katowice i Fundacja Wolne Miejsce nie pozostają obojętni na powyższy stan rzeczy i po raz kolejny współpracują przy organizacji Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego Dla Samotnych.
- Wielkanoc to czas, który zawsze chcemy spędzić w gronie rodziny, przyjaciół i najbliższych osób. Wspólne śniadanie to okazja do dzielenia się radością. Bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali także o osobach samotnych, które z różnych przyczyn nie mają z kim się tą radością dzielić. Dlatego po raz kolejny przyjęliśmy zaproszenie Fundacji Wolne Miejsce do wspólnego organizowania Śniadania Wielkanocnego dla samotnych. To kolejne święta, które ze względu na pandemię koronawirusa, będziemy obchodzili inaczej niż zwykle. Podobnie, jak podczas Bożego Narodzenia i ubiegłorocznej Wielkanocy, osoby samotne mogą liczyć na posiłek „z dostawą do domu” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
 
W tym roku, z powodu pandemii, utrzymana zostaje mobilna formuła spotkań z samotnymi. Wielkanocne śniadanie trafi do osób samotnych zarówno z Katowic, jak i innych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
- Samotność nie z wyboru zawsze jest trudna, jednak w czasie pandemii stała się wyjątkowo dotkliwa. W tym niezwykle trudnym czasie ważne są nawet najdrobniejsze gesty, przypominające o tym, że w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii możemy na siebie liczyć. Wydarzenia świąteczne, organizowane przez Fundację Wolne Miejsce są dowodem na to, że potrafimy się jednoczyć i pomagać, że ciągle jesteśmy wrażliwi na drugiego człowieka. Idea, która zaczęła się najpierw od jednej osoby, potem była obecna w jednym mieście, teraz, od lat, łączy nasze miasta i gminy wspomagając tych, którzy tego najbardziej potrzebują – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
 
W niedzielę wielkanocną, 4 kwietnia, chętni wolontariusze dostarczą śniadanie do każdej zgłoszonej osoby w potrzebie.
- Samotność to choroba naszej cywilizacji, którą możemy uleczyć wyłącznie przez żywą i życzliwą obecność drugiego człowieka. Może się ona zdarzyć każdemu z nas, bez względu na status społeczny i materialny, ale dla każdego potrafi być tak samo dotkliwa. Naszą służbą, poprzez organizację wydarzeń świątecznych oraz przez inne projekty społeczne, wychodzimy naprzeciw osobom samotnym, dając im okazję do życzliwego kontaktu z naszymi wolontariuszami, dzięki czemu spotkania te, stają się prawdziwie rodzinne — mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, organizator wydarzenia.
 
Fundacja Wolne Miejsce angażuje wielu wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Akcja odbędzie się w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, Łódzkiej, Warszawskiej, a także w Radomiu, Starachowicach, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Olsztynie, Rumii i Kołobrzegu. Nowością w tym roku jest pojawienie się specjalnej aplikacji dla wolontariuszy z wyznaczoną trasą, aby dotrzeć do potrzebujących i możliwością komunikacji w razie jakiegoś problemu.
 
Na portalu Facebook pojawiła się lista składników niezbędnych do przygotowania śniadania wielkanocnego. Fundacja prosi wszystkich chętnych o pomoc w zakupie i dostarczeniu wymienionych tam produktów do katowickiej siedziby.
 
Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji oraz na profilu na Facebooku.
 
POSŁUCHAJ:
Plik dźwiękowy: %C5%9ANIADANIE%20LONG(1).mp3
 
Źródło: UM Katowice
Fot.: S. Rybok