WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

15.07.2021Ślōnske fajrowanie w Chorzowie!

Ciekawe dyskusyje, atrakcje turystyczne i fest smaczno kuchnia. W nojbliższy czwŏrtek Chorzōw bydzie fajrowoł "po naszymu". 15 lipca to już ôd pŏru lŏt Dziyń Ślōnskij Fany, bez to z tyj przileżytości Amt Miasta zaprŏszŏ na Ślōnski Dziyń we Chorzowie.
 
W czwortkowe popołednie, na rynku i Wolce modziyżowi radni bydōm rozdŏwać mieszkańcom balōny w farbach fany Gōrnego Ślōnska. Na Amcie Miasta zawiśnie regiōnalnŏ fana, a na wieczōr elewacyjŏ ôstanie podświytlōnŏ tyż na żōłto-modro. Bistro Kaskada, mieszczōnce sie na rynku, bez cołki dziyń bydzie serwować ślōnske maszkety - rolady ze kluskami i modrom kapustōm, ślōnski żur jak tyż szpajza, a kołocz. Sklep z buchami - Dopełniacz przystroi farbami Ślōnska dział ze regiōnalnõm literaturōm. Sklep Gryfnie bituje zniżka -10% na hasło: DZIYŃ ŚLŌNSKI WE CHORZOWIE
 
Nojważniyjszym pōnktym dnia bydōm jednak ślōnske trefy w Galeryji Kōnsztu Muzycznego a Ôbrazu na chorzowskim rynku.
 
Ô 16:00 napocznie sie debata pt. >>"Z niczego niy ma nic" to znaczy ô ślōnskij tożsamości wczorej, dzisioj i jutro<<. Udzioł przepowiedzieli już prof. Zbigniew Kadłubek, youtuber Niklaus Pieron, posiedzicielka Gryfnie Klaudia Roksela jak tyż świętochłowiczanin Kuba Karasek piastujōncy pamiyńć ô ślōnskich tradycyjach. Goście bydōm ôsprawiali skōnd czyrpie ślōnskŏ tożsamość i jak wyglōndŏ ôna w 2021 roku. Na debata idzie prziś do galeryje, nale tyż bydzie transmitowano na profilu facebook Miasto Chorzōw
 
Ô 18:00 twōrcy bloga BELE KAJ weznōm chorzowian na rajza po nojsrogszych atrakcjach Gōrnego Ślōnska. Bydzie tyn wirtualny ausflug sztrekōm ślōnskich "MUST SEE". Tref tyż ôdbydzie sie w Galeryji Kōnsztu Muzycznego a Ôbrazu.
 
PONIŻEJ POLSKA WERSJA INFORMACJI :)
 
Ciekawe dyskusje, atrakcje turystyczne i przepyszna kuchnia. W najbliższy czwartek Chorzów będzie świętował "po naszymu". 15 lipca to już od kilku lat Dzień Śląskiej Flagi, dlatego z tej okazji Urząd Miasta zaprasza na Dzień Śląski w Chorzowie.
 
W czwartkowe popołudnie, na rynku i ulicy Wolności, młodzieżowi radni będą rozdawać mieszkańcom balony w kolorach flagi Górnego Śląska. Na Urzędzie Miasta zawiśnie regionalna flaga, a wieczorem elewacja zostanie podświetlona również na żółto-niebiesko. Bistro Kaskada, mieszczące się na rynku, przez cały dzień będzie serwować śląskie przysmaki - rolady z kluskami i modrą kapustą, śląski żur oraz szpajzę i kołocz. Księgarnia Dopełniacz przystroi kolorami śląska dział z regionalną literaturą. Sklep Gryfnie oferuje zniżkę -10% na hasło: DZIEŃ ŚLĄSKI W CHORZOWIE.
 
Głównym punktem dnia będą jednak śląskie spotkania w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu na chorzowskim rynku.
 
O 16:00 rozpocznie się debata pt. "Z niczego nie ma nic" czyli o śląskiej tożsamości wczoraj, dziś i jutro<<. Udział zapowiedzieli już prof. Zbigniew Kadłubek, youtuber Niklaus Pieron, właścicielka Gryfnie Klaudia Roksela oraz świętochłowiczanin Kuba Karasek pielęgnujący pamięć o śląskich tradycjach. Goście będą opowiadali skąd czerpie śląska tożsamość i jak wygląda ona w 2021 roku. Wstęp wolny. Debata będzie też transmitowana na profilu facebook Miasto Chorzów.
 
O 18:00 twórcy bloga BELE KAJ zabiorą chorzowian na podróż po największych atrakcjach Górnego Śląska. Będzie to wirtualna wycieczka szlakiem śląskich "MUST SEE". Spotkanie również odbędzie się w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu.
 
Źródło: UM Chorzów