WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

11.06.2021Sławni ludzie dla transplantologii. Sztafeta Biegu Po Nowe Życie znowu w Wiśle!

12 czerwca, w samo południe, w Wiśle pojawią się znani sportowcy, aktorzy, ludzie mediów – by w towarzystwie osób, które wracają do zdrowia po przeszczepach, promować ideę transplantologii. O szczegóły organizacyjne imprezy, nasz reporter, Tomasz Kosyk, pyta rzecznika prasowego XVIII Biegu Po Nowe Życie w Wiśle, Tomasza Furtaka.

- (TK): Sztafeta nordic walking ulicami centrum Wisły, przedstawiciele sponsorów i mediów oraz osoby przeszczepach narządów… 1 km - to wydaje się niewiele, ale dla tych osób, po transplantacjach, to chyba jest spory wysiłek?

- (TF):  - No nie! Właśnie dlatego że one bardzo chętnie uczestniczą w tego typu wydarzeniach. Bo aktywność zwiększa wydolność organizmu, to wszyscy wiemy. Są wśród nich osoby, które naprawdę wyczynowo uprawiają sport - na ich poziomie oczywiście - które zdobywają medale na Mistrzostwach Świata, Mistrzostwa Europy dla osób po przeszczepieniach i dializowanych. To jest wydarzenie - tak jak powiedziałem - tworzone przez nich i dla nich. Często zdarza się tak, że to osoby po przeszczepieniu k mają najlepsze czasy indywidualne z „trójki”! To {wydarzenie – przyp.red] jest takim jednym wielkim spotkaniem, kiedy osoba po przeszczepieniu spotyka się ze znaną osobą, kiedy spotyka się z naszym partnerem czy przedstawicielem naszego partnera, chociażby w sztafecie. Oni mają okazję wymienić jakieś tam uwagi, posłuchać historii, bo te historie osób to przeszczepieniu są bardzo dramatyczne, wzruszające, one tak jakby budują cały kontekst Biegu Po Nowe Życie…

- …który ma przekonywać, że warto oddawać organy osobom czekającym na przeszczep. Jak my Polacy, wypadamy pod tym względem na tle Europy na przykład…?

- Nie możemy dociągnąć do czołówki. Jeszcze mamy problem może nie z samymi przeszczepieniami od osób zmarłych, ale głównie z dawstwem rodzinnym. Są kraje w Europie, gdzie do 50% pobrań jest od osób żywych. U nas to jest 5%, powiedzmy, wszystkich przeszczepień.

- W przypadkach przeszczepów od osób zmarłych, to prawo przechyla się na korzyść pobierania narządów, ale wy, również trakcie Biegu, będziecie namawiali do wypisywania i noszenia przy sobie tak zwanych oświadczeń woli?

- Świadectwo woli… w radiu go nie możemy pokazać, ale ono ma formę karty bankomatowej. Będą takie świadectwa rozdawane także w trakcie Biegu Po Nowe Życie. W Wiśle będą wolontariusze, którzy będą takie świadectwa rozdawać. Warto takie świadectwo mieć, do tego gorąco namawiam: nie zostawiajmy naszych narządów tutaj na ziemi, one się przydadzą…

Oświadczenie woli dostanie każdy, kto przyjedzie do Wisły. A z domu warto przynieść fotoaparat czy kijek do selfie - będzie okazja do spotkania ze słynnymi osobami - jak to się zwykło mówić: celebrytami - którzy swój udział zapowiedzieli. Marcin Gortat Cezary Trybański Przemysław Saleta Adam Woronowicz Tomasz Karolak i wiele innych, znanych postaci.

XVIII Bieg Po Nowe Życie startuje w Wiśle już w najbliższą sobotę, w samo południe, z głównego deptaku przy Rynku. Szczegóły na plakatach i stronie internetowej: www.transplantologia.info

Zapis dźwiękowy rozmowy z Tomaszem Furtakiem – poniżej:

Plik dźwiękowy: tk_3bpnz%20ROZM.mp3

 

 

Foto: transplantologia.info