WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

30.04.2021Śląskie: w majówkę szczepienia przeciw COVID-19 bez rejestracji!

Od 1 do 3 maja w Parku Śląskim (przy hali wystaw „Kapelusz”) będzie działał specjalny punkt szczepień. Osoby, które znajdują się w grupie wiekowej uprawnionej do szczepień i posiadające już e-skierowanie będą mogły w godzinach od 8.00 do 18.00 bez rejestracji przyjąć jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson.
 
To bardzo proste! Wystarczy przyjść i zaczekać na swoją kolej – bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin czy godzinę. Tak jak w działających już punktach szczepień, również i w tym punkcie obecna będzie kadra medyczna, która zajmie się pacjentami zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi standardami i procedurami.
 
Szczepienia są niezbędne do tego, żeby uzyskać odporność populacyjną i bardzo ważne jest, aby jak najwięcej osób mogło się zaszczepić i chciało to zrobić.
–  Zachęcamy i apelujemy o to, aby do tego szczepienia nasi mieszkańcy się zgłosili. Mamy około 2,5 tys. szczepionek na te 3 dni. Zaplanowane mobilne punkty szczepień są właśnie po to, żeby w okresie maja służyły tej akcji, natomiast zaraz po tym okresie majowym będą służyły również do tzw. wypełnienia białych plam na terenie naszych gmin czy powiatów, tam, gdzie rzeczywiście dostępność do punktów może być trochę trudniejsza czy też z odleglejszym terminem. Wówczas taki punkt może dojechać i akcyjnie zaszczepić odpowiednią liczbę osób – wyjaśnił wojewoda Jarosław Wieczorek.
 
HARMONOGRAM:
  • 1 i 2 maja zaszczepić się mogą osoby w wieku 36 lat i starsze,
  • 3 maja zaszczepić się mogą osoby w wieku 34 lat i starsze.
 
W majówkę zaszczepić się będą mogły również osoby 30+, które w przeszłości zgłosiły chęć zaszczepienia przez formularz na stronie gov.pl/szczepimysie i otrzymały na tej podstawie e-skierowanie.
 
Uwaga! Liczba szczepionek jest ograniczona.
 
Więcej szczepień to szybszy powrót do normalności
 
Im większa liczba osób zaszczepionych, tym szybciej możliwe będzie łagodzenie obostrzeń i zasad bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że wszystkie rodzaje szczepionki przeciw COVID-19 są starannie badane, co sprawia że są bezpieczne.
 
W województwie śląskim zostało wykonanych już ponad 1,2 mln szczepień. W skali całego kraju to już łącznie ponad 11 mln wykonanych zastrzyków. Według harmonogramu do 9 maja wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, będą miały wystawione e-skierowanie i będą mogły zapisać się na termin szczepienia przeciw COVID-19. Rejestracja jest bardzo prosta. Na termin szczepienia można zapisać się przez internet, za pomocą infolinii 989, wysyłając SMS na numer 880 333 333 oraz bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień.
 
Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji, Narodowego Programu Szczepień, a także mapę punktów szczepień znaleźć można na TEJ STRONIE.
 
Sytuacja w Śląskiem stabilizuje się
 
Jak podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, obecnie sytuacja w naszym regionie wydaje się dość stabilna, z regularnym trendem spadkowym od 3 tygodni. Dodatnich wyników zaraportowanych z dzisiaj jest znacznie mniej niż w czwartek w ubiegłym tygodniu oraz 2, 3 i 4 tygodnie temu. W ostatnich 7 dniach zmniejsza się też liczba zajętych łóżek covidowych, zarówno na terenie regularnych szpitali, jak i tymczasowych. 
– To daje dużą szansę i nadzieję na powrót do normalności – podsumował wojewoda Jarosław Wieczorek.
 
Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki
Fot.: I. Matuszewska