WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

10.03.2021Rusza metamorfoza skweru nad DTŚ w Gliwicach

Zmiany na skwerze nad Drogową Trasą Średnicową coraz bliżej – Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie nasadzeń i systemu nawadniającego. Na skwerze wyrośnie ponad 60,6 tys. roślin. Rusza zielona metamorfoza!

Na tę zmianę czekało wielu gliwiczan. Na skwerze nad DTŚ zostanie nasadzonych ponad 60,6 tys. nowych roślin: 127 drzew, 2377 krzewów, 25 973 byliny, 31 910 roślin cebulowych i 220 pnączy. Powstaną też zacienione miejsca wypoczynku i tablice upamiętniające dawny Kanał Kłodnicki. Zieleń która obecnie znajduje się na skwerze zostanie przesadzona w inne miejsca – 49 wiśni upiększy aleję Sikornik, a 18 miłorzębów trafi na zieleniec koło ronda im. Stanisława Byliny w pobliżu ul. Dubois.

Będzie piękniej

Układ alejek pozostanie bez zmian, ale pomiędzy nimi pojawią się różnorodne kompozycje drzew, krzewów i bylin, które będą zdobić skwer przez cały rok.

Ze względów technicznych drzewa będą musiały zostać posadzone na podwyższonych rabatach, wypełnionych dużą ilością substratu glebowego, który umożliwi prawidłowy rozwój roślin. W kilku miejscach staną pergole, dzięki którym w gorące, letnie dni będzie można odpocząć w cieniu. Pod częścią z nich zostaną ustawione stoły i ławy piknikowe.

Powstanie też przestrzeń do odpoczynku, która latem będzie pełnić funkcję ozdobionej palmami miejskiej plaży. Odpocząć będzie można także na różnego rodzaju ławkach i siedziskach, a rower przypiąć do bezpiecznego stojaka. Od zgiełku towarzyszącego DTŚ odgrodzą nasadzone pasmowo krzewy, które będą pełnić funkcję izolacyjną. Skwer upiększy łąka kwietna z pożytecznymi dla owadów kwiatami oraz ozdobne rabatki traw i bylin, wśród których będzie można odpocząć na wygodnych leżakach. Ponadto symbolicznie zostanie zaznaczony  historyczny walor tego miejsca – w dzisiejszym śladzie DTŚ biegł niegdyś Kanał Kłodnicki (Klodnitz Kanal). Na terenie skweru zostanie ustawiona instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z 200-letniej śluzy kanału odkopanego przy budowie DTŚ. Wykopane w trakcie budowy kamienie zostaną oczyszczone i umieszczone w miejscu przecinania się głównych ciągów komunikacyjnych. Wokół głazów zamontowane będą siedziska. Całość dopełnią tablice zawierające zdjęcia oraz informacje na temat kanału.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem skwer w nowej odsłonie zobaczymy jeszcze w tym roku.

Koncepcja zagospodarowania skweru przygotowała gliwicka Pracownia 44STO, która ma na swoim koncie m.in. bardzo udaną rewitalizację Parku Chrobrego.

źródło:www.gliwice.eu
Wiz. Pracownia 44STO