WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

09.02.2021Ruda Śląska: tereny targowe zyskają nowy dach!

Zadaszenie Terenów Targowych przy ul. Kupieckiej w Rudzie Śląskiej zostanie wyremontowane. Osłonięta nim część targowiska to nie tylko miejsce działalności handlowej, ale również koncertów i wydarzeń kulturalnych.
 
Obiekt znajduje się w złym stanie technicznym, jego modernizacja będzie kosztować prawie 1,3 mln zł i zostanie sfinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
- Zadaszenie na co dzień służyło sprzedającym i kupującym, wielokrotnie chroniło też przed złą pogodą uczestników miejskich imprez, na przykład Dni Rudy Śląskiej. Niestety, lata oddziaływania warunków atmosferycznych spowodowały m.in. uszkodzenia pokrycia dachowego czy korozję rynien – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.
 
Cała powierzchnia dachu zostanie pokryta blachą. Zlikwidowane zostaną wykonane z poliwęglanu świetliki na pochyłych powierzchniach dachu, które są nieszczelne i podatne na wypychanie przez wiatr. Wymiany wymagają też belka okapowa i żaluzje osłaniające boczne powierzchnie górnego świetlika kalenicowego, służące do celów wentylacji. Wykonany zostanie nowy system odwodnienia oraz zabezpieczenia przed zsuwaniem się śniegu.
 
Zadanie obejmie również wymianę oświetlenia na LEDowe, montaż nowej instalacji odgromowej oraz renowację powierzchni podpór zadaszenia. Przetarg na wykonanie inwestycji został już rozstrzygnięty, a jej koszt wyniesie prawie 1,3 mln zł. Wykonawca zadania będzie mieć 6 miesięcy na jego realizację.
 
Koszty modernizacji zadaszenia zostaną pokryte ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
– Na to zadanie przeznaczymy pieniądze pozyskane w pierwszej edycji RFIL, w ramach której łącznie przyznano nam prawie 7,4 mln zł. Uzyskana w przetargu cena mieści się w przewidywanym koszcie inwestycji, pozwala więc na sfinansowanie jej w całości z tej dotacji – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.
 
Zadaszenie rudzkich Terenów Targowych powstało w 2004 roku. Osadzone jest na 8 żelbetowych podporach o wysokości ponad 8 m. Dach ma 86 m długości, 41 m szerokości i prawie 18 m wysokości w najwyższym punkcie. Kolebkowa konstrukcja została wykonana z klejonego drewna świerkowego. Górny świetlik kalenicowy jest podwyższony o ok. 2,25 m i ma prawie 54,6 m długości oraz 9,6 m szerokości. Na każdej z obu pochyłych powierzchni dachu zlokalizowane są pasma doświetlające z płyt poliwęglanowych, po 7 z każdej strony.
 
Źródło: UM Ruda Śląska