WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

22.07.2021Ruda Śląska: nowa droga w Bielszowicach!

Do końca listopada w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach wybudowana zostanie nowa droga w ciągu ul. ks. Jana Hrubego. 
 
Na odcinku mającym ponad 500 metrów, łączącym ul. Na Piaski z ul. Kingi, który aktualnie jest drogą gruntową, powstanie nowa jezdnia z kostki betonowej wraz z chodnikiem. Ponadto wybudowane zostanie oświetlenie, a także wykonane zostaną zjazdy do posesji oraz odwodnienie dla całej drogi. Koszt inwestycji wyniesie blisko 1,4 mln zł.
– Systematycznie likwidujemy drogi gruntowe w naszym mieście. Wiele się już udało w tym zakresie zrobić, ale jeszcze sporo przed nami. Pomimo tego, że odcinki takich dróg mają zazwyczaj kilkaset metrów, to ich przebudowa jest kosztowana, bowiem zakres takich inwestycji obejmuje także przebudowę lub budowę nowej kanalizacji, a także oświetlenia – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
 
Przebudowa ul. ks. J. Hrubego to jedna z ważniejszych drogowych inwestycji w tej części miasta. 
– W ostatnich kilku latach powstało tu wiele nowych domów jednorodzinnych, stąd potrzeba wybudowania w tym miejscu drogi, dzięki której będzie można komfortowo dojechać do budynków mieszkalnych – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer. 
 
Pierwsze przygotowania do budowy nowej drogi miały miejsce w 2016 r. Wtedy to w tym miejscu wykonana została kanalizacja deszczowa oraz zbiornik retencyjny, do której podłączona zostanie nowa droga.
 
W ramach wartej blisko 1,4 mln zł inwestycji wybudowana zostanie jezdnia o szerokości 6 m z kostki betonowej. Wzdłuż jezdni powstanie chodnik o szerokości 2m, a także zjazdy do posesji. Dodatkowo zainstalowanych zostanie 18 słupów oświetleniowych z oprawami LED, które zapewnią dobrą widoczność także po zmroku. 
 
Całość inwestycji powinna się zakończyć do końca listopada br. Na początku tego tygodnia nastąpiło natomiast przekazanie terenu budowy wykonawcy zadania. Pierwsze prace powinny się rozpocząć jeszcze pod koniec lipca.
 
Aktualnie w Rudzie Śląskiej, także w dzielnicy Bielszowice, trwają prace przy przebudowie 230 m odcinka drogi gruntowej ul. Piernikarczyka. Mają się one zakończyć do końca tego roku. W ramach zadania powstanie nowa nawierzchnia jezdni o szerokości 4,5 m. Wzdłuż ul. Piernikarczyka zainstalowanych zostanie 7 nowych słupów z oświetleniem LED-owym. Wybudowana zostanie też kanalizacja deszczowa i sanitarna, a także zbiornik retencyjny. 
 
W tym roku władze miasta chcą rozpocząć inną, długo oczekiwaną, inwestycję z zakresu przebudowy dróg gruntowych, czyli przebudowę ul. Podlaskiej. Aktualnie trwają prace przygotowawcze nad ogłoszeniem postępowania na wybór wykonawcy dla tego zadania.
 
Ogółem tegoroczne miejskie inwestycje drogowe pochłoną 58 mln zł. To ponad 40% wszystkich środków zaplanowanych na inwestycje w budżecie miasta. Z puli tej 17 mln zł przeznaczonych ma zostać na budowę kolejnego odcinka trasy N-S od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej. 12 mln zł zarezerwowano na rozpoczęcie przebudowy ul. Wolności w dzielnicy Ruda. 10 mln zł zabezpieczono na przebudowę kanalizacji deszczowej w ul. Solidarności i Zamenhofa, natomiast na rozpoczęcie w tym roku prac związanych z przebudową ul. Janasa w Rudzie zaplanowano 5,5 mln zł.
 
Źródło: UM Ruda Śląska