WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

21.04.2021Punkt szczepień w Gliwicach wzorem dla innych miast

Punkt szczepień zorganizowany na lodowisku Tafla w Gliwicach pracuje na pełnych obrotach. Wykonano tam już 25 tysięcy szczepień przeciw COVID-19.

Punkt szczepień przeciw COVID-19 w hali lodowiska Tafla przy ul. Akademickiej został otwarty 29 marca i choć od jego uruchomienia minęły niespełna cztery tygodnie, korzysta z niego tak wiele osób, że trudno już wyobrazić sobie akcję szczepień bez tego miejsca na mapie. Gliwiczanie, ale także mieszkańcy wielu innych gmin zyskali dzięki niemu możliwość rezerwacji szczepienia w bliższym terminie, bo potencjał jest tu naprawdę duży.

Masowy punkt szczepień jest prowadzony z powodzeniem przez Szpital Miejski nr 4. Szczepienia przebiegają sprawnie, co przy regularnych dostawach preparatów pozwala na obsługę coraz większej liczby pacjentów.

W hali gotowe są już wszystkie stanowiska do szczepień urządzone w specjalnych boksach. Początkowo wykorzystywano 10, obecnie otwartych jest kilkanaście, a może działać 20. To zależy m.in. od dziennej liczby osób zarejestrowanych i dostępności preparatów. W pierwszych dniach szczepiono po kilkaset osób, teraz w ciągu doby liczba ta przekracza 2 tysiące. Docelowo można tutaj szczepić dziennie nawet ponad 4 tysiące osób. W efekcie program szczepień w naszym mieście zdecydowanie przyspieszył.

Przykładowo w minionym tygodniu w Gliwicach wykonano łącznie 16,5 tysiąca szczepień – zarówno w hali Tafla, jak i w innych punktach na terenie miasta. Według danych Ministerstwa Zdrowia tylko 15 kwietnia szczepionkę otrzymało w sumie ponad 3 tysiące pacjentów. To uplasowało Gliwice na 12. miejscu w skali kraju. Przed nami znalazły się tylko miasta wojewódzkie.

Największy gliwicki punkt szczepień przy ul. Akademickiej działa przez 7 dni w tygodniu w hali o powierzchni 2000 m2. To spora przestrzeń, wentylowana, na jednym poziomie, bez barier architektonicznych. Obiekt jest też dobrze skomunikowany z układem drogowym, z wygodnym dojazdem także z innych miast oraz dostępem do kilku parkingów. Służy wszystkim – bez względu na miejsce zamieszkania.

Pacjenci obsługiwani są z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Trzeba tu nosić maseczkę i pamiętać o odpowiedniej odległości od innych osób. Wejście i wyjście zlokalizowano oddzielnie, aby w jednym miejscu nie gromadziło się zbyt wielu pacjentów. Przy drzwiach mierzona jest temperatura, potem skorzystać można z wydzielonej strefy do wypełniania ankiet. Jeśli zależy nam na czasie, kwestionariusz można przygotować w domu. Dokument jest dostępny w internecie – można go wydrukować, wypełnić, podpisać i przynieść ze sobą do punktu szczepień.  

Szczepienia w hali Tafla wykonywane są dzięki wsparciu lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych. Bardzo intensywnie pracują na miejscu także m.in. studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, zespół lodowiska, obsługa techniczna. Wszyscy starają się, aby całą konieczną procedurę pacjenci przechodzili w sposób bezpieczny i możliwie szybki.

Na szczepienie w hali Tafla wystarczy przyjść 10 minut przed wyznaczonym czasem! Nie ma potrzeby przychodzić godzinę wcześniej i gromadzić się przed drzwiami. To utrudnia obsługę.


– Sprawny przebieg szczepień jest możliwy dzięki ogromnemu zaangażowaniu personelu medycznego i całej obsługi. Dziękuję bardzo za pomoc udzielaną pacjentom w Gliwicach w tym szczególnie trudnym czasie. Osoby przychodzące na szczepienia mogą wspierać personel, jeśli będą stosować się do obostrzeń epidemicznych, obowiązujących zaleceń i instrukcji przekazywanych przez służby porządkowe. W miejscu, do którego trafiają tysiące osób taka współpraca jest niezwykle ważna – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.  


– Zgodne współdziałanie naszej załogi i pacjentów pozwala na realizację dużej liczby szczepień. Dlatego prosimy, aby zgłaszać się do punktu szczepień przy Akademickiej najwyżej 10 minut przed wyznaczonym terminem szczepienia przeciw COVID-19. Unikajmy zgromadzeń, zachowajmy dystans społeczny i wykonajmy kolejny krok w celu pokonania pandemii – apeluje Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Dodaje, że przygotowanie gliwickiego punktu szczepień to jeden z przykładów na to, że dzięki dobrej organizacji można wykonać w ochronie zdrowia konkretne działania na czas i bez konieczności oczekiwania pacjentów w długich kolejkach.


Z gliwickiego rozwiązania chcą skorzystać inne miasta w województwie śląskim, które dopytują o sposób przygotowania i prowadzenia punktu szczepień w hali lodowiska. Szpital Miejski nr 4 planuje już kolejne działania w celu przyspieszenia szczepień i zawnioskował o zgodę na otwarcie w Gliwicach punktu szczepień typu drive-thru.

Przypomnijmy, że punkt szczepień przeciw COVID-19 przy ul Akademickiej w Gliwicach był drugim tego typu miejscem w województwie. Powstał dzięki współpracy władz Gliwic, Politechniki Śląskiej, wojewody śląskiego oraz dyrekcji Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.


fot. materiały Szpitala Miejskiego nr 4
źródło:www.gliwice.eu