WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

12.05.2021Ptasi Bufet w Gliwicach

Wiele osób  dokarmia ptaki. I nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że będziemy robić to we właściwy sposób, nie szkodząc skrzydlatym przyjaciołom. Dlatego na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Czechowicach oraz w parku Szwajcaria stanęły Ptasie Bufety - urządzenia, które wydają zdrową karmę dla ptaków, a dodatkowo pełnią ważną funkcję edukacyjną.
 

– Na urządzeniach znajduje się instrukcja obsługi. Wystarczy 2 zł, żeby z Ptasiego Bufetu pozyskać zdrową karmę dla ptaków – pełną różnorodnych i odżywczych ziaren. Ważne, żeby karmy nie wsypywać bezpośrednio do wody, a pozostawić ją na brzegu. Ptasie Bufety uczą, żeby nie dokarmiać ptaków  – jak to się dzieje najczęściej – pieczywem, które może im zaszkodzić – mówi Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, jednostki miejskiej, która zamontowała Ptasie Bufety w porozumieniu z firmą z Ostródy, która wyszła z taką inicjatywą.

Pamiętajmy, że dokarmianie to duża odpowiedzialność. Jeśli jest źle zorganizowane, może ptakom bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego ścianki Ptasich Bufetów pełnią też funkcję tablic informacyjnych, z których można dowiedzieć się czym i w jakich okrasach szczególnie dokarmiać ptaki. Zawierają też ciekawostki na temat różnych gatunków ptaków.
Wróble, mazurki, sikorki, kosy, kwiczoły, dzwońce, trznadle najlepiej karmić mieszanką nasion, np. słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych - część z nich można wyłuskać, inne pozostawić w łupinach. Gołębie miejskie, sierpówki, kawki i gawrony zjedzą też większe nasiona np. pszenicę, grubą kaszę. Kawałek niesolonej słoniny można powiesić dla sikorek i dzięciołów. Jemiołuszki, dzwońce, rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny głogu i dzikiej róży. Kosy lub kwiczoły można karmić pokrojonymi jabłkami, owocami rokitnika, rodzynkami lub suszonymi morelami. Kaczki oraz łabędzie preferują ziarna zbóż i drobno pokrojone świeże warzywa surowe lub ugotowane.
Zwracajmy uwagę na zachowanie ptaków – niektóre mogą potrzebować naszej pomocy. Jeśli zobaczymy osłabione lub ranne zwierzę najlepiej powiadomić Straż Miejską (nr tel.: 986) lub Schronisko dla Zwierząt w Gliwicach (nr tel.: 513-127-426 i  519-743-556)

Fot. materiały MZUK
źródło: www.gliwice.eu