WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

25.03.2021Pszczyna "Gra Czysto". Smog Over!

Kończy się sezon grzewczy, a zaczyna – sezon na wymianę pieców. Pszczyna, niechlubny lider smogowego rankingu, dostała spory zastrzyk gotówki na ten cel i rusza z nową akcją „Gramy Czysto! Smog Over!”.

Wymiana kopciuchów to sprawa znana, ale okazuje się, że w Pszczynie mało popularna. Żeby zachęcić mieszkańców do masowej wymiany pieców potrzebne są pieniądze i pomoc w przejściu procedur.

 – Za pieniądze z regionalnego programu operacyjnego w Pszczynie będzie można m.in. wymienić 100 pieców, ale nie tylko - mówi Marszałek Śląski, Jakub Chełstowski, który przywiózł do Pszczyny półtora miliona zł z unijnych dotacji:

Plik dźwiękowy: smog1.mp3

W Urzędzie Miejski powstał odrębny Referat ds. Jakości Powietrza. O utworzenie jednego punktu, w którym można uzyskać pomoc w  kwestiach proceduralnych, mieszkańcy prosili od dawna.

- Człowiek, (...) którego przeraża ten formularz, bo to jest kilkanaście stron formularza, przychodzi do nas i my mu w tym pomagamy - mówi kierownik referatu, Magdalena Polok:

Plik dźwiękowy: smog2.mp3

Wymiana pieców to dopiero wierzchołek góry lodowej. W kolejce czeka program dofinansowania fotowoltaiki. Ale najpierw piece, bo na wymianę tych najstarszych zostało już tylko dziewięć miesięcy.

W najbliższych dniach, do skrzynek wielu mieszkańców Pszczyny trafią specjalne broszury, informujące o konieczności wymiany najstarszych kotłów. Ulotki to jeden z pierwszych kroków w ramach przygotowanej przez Urząd Miejski inicjatywy. 


burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol

 

Źródło: UM w Pszczynie