WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.12.2021Przetarg na budowę mostu na Sole w Porąbce unieważniony!

Wszystkie złożone oferty znacznie przewyższały kwotę, jaką na ten cel zabezpieczył Powiat Bielski. Najtańsza - o około 18 mln zł!
– Kwota, którą zabezpieczyliśmy na tę inwestycję, prawie 30 milionów złotych, była oparta na solidnym tegorocznym kosztorysie. Wygląda na to, że ceny stali w ciągu kilku miesięcy wzrosły o około 300 procent!Na przetarg wypłynęło 7 ofert. Najtańsza opiewała na ponad 48 mln zł, najdroższa- na blisko 62 mln zł - mówi starosta bielski, Andrzej Płonka.
 
Kolejny przetarg ma zostać ogłoszony na początku nowego roku.
– Ceny stali utrzymują się na wysokim poziomie. Szukamy dodatkowych środków .Jeśliby się to nie udało, trzeba będzie myśleć o zmianie projektu mostu, co w tym konkretnym przypadku nie byłoby dobre. Mówimy o przeprawie w kaskadach Soły, gdzie woda w czasie zagrożenia powodzią przelewa się przez most – wyjaśnia starosta Płonka. 
 
Nowy most ma zastąpić przeprawę tymczasową, na której obowiązuje ruch wahadłowy oraz ograniczenie tonażowe. Inwestycja ułatwi mieszkańcom gminy Porąbka dojazd do większych miast: Bielska-Białej, Żywca i Kęt, a lokalnie do sąsiednich gmin: Kóz, Czernichowa i Wilkowic. Wykonawca ma także przebudować drogi dojazdowe. 
 
Przypomnijmy, Powiat Bielski pozyskał dofinansowanie na rozbiórkę starego mostu i budowę nowego z Rządowego Funduszu Dróg - 80 procent wartości inwestycji (23,2 mln zł). Wcześniej, dokumentacja przedsięwzięcia została wsparta finansowo z rządowego programu „Mosty dla regonów”. 
 
Źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej