WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

21.10.2021Powstanie nowe Pszczyńskie Centrum Kultury!

Nowoczesne centrum kultury z salą widowiskową mieszczącą 500 widzów, salą kinową, a także pomieszczeniami warsztatowymi zostanie wybudowane do końca czerwca 2024 r.
 
Poza salą widowiskowa i salą kinową, w nowym gmachu pojawią się sale warsztatowe z wyjściem na zieleń, zaprojektowane z myślą o różnego rodzaju zajęciach, m.in.: tanecznych, wokalnych, malarskich i ceramicznych. Tereny zielone wokół zostaną tak zagospodarowane, by mogły służyć nie tylko w czasie wydarzeń kulturalnych, ale pełnić również funkcję małego parku dla osób spacerujących.
- Po kanalizacji, która wiele lat temu była największą inwestycją, podpisaliśmy dzisiaj umowę na budowę centrum kultury. Obiekt jest bardzo oczekiwany zarówno przez mieszkańców, jak i organizacje pozarządowe, które działają w sferze kultury. Obecny dom kultury w zasadzie nie spełnia już żadnych norm - pod kątem organizacyjnym, bezpieczeństwa, a tym bardziej nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi burmistrz Dariusz Skrobol, który podziękowania skierował w kierunku radnych. - Chciałem podziękować Radzie Miejskiej, że zdecydowała kilkanaście miesięcy temu o przekazaniu środków. Założenia centrum kultury, którego budowa rozpocznie się w najbliższych dniach mają wieloaspektowość. Dotykają potrzeb, które mieszkańcy sygnalizują. Po pierwsze sala kinowa, co było bardzo ważnym punktem przetargu., sala widowiskowa na 500 osób, dodatkowo, co jest bardzo istotne również salki warsztatowe. Tam będą odbywać się zajęcia z tańca, śpiewu, kółka teatralnego oraz kinowego, ale również mnóstwo innych zajęć, na które dzisiaj w obecnym kształcie w PCKulu nie ma miejsca - dodaje burmistrz.
 
Według zapisów umowy budowa nowoczesnego centrum kultury powinna zostać zakończona w czerwcu 2024 roku. Wykonawca obiecuje, że dołoży wszelkich starań, aby skończyć przed terminem. 
- Będziemy chcieli zakończyć inwestycję przed terminem. Liczymy na to, że to się uda wspólnymi siłami. Jeżeli nie zahamują nas inne obostrzenia, chociaż i tak termin jest bezpieczny - zapewnia Andrzej Schmalenberg, dyrektor Oddziału Południe Budimex.
 
Nowy obiekt spełniający najwyższe standardy oznacza rozszerzenie oferty kulturalnej dla mieszkańców gminy Pszczyna.
- Cyfrowe kino, w którym pokazywane będą nowości filmowe w dniu ich premiery, świetnie wyposażona sala koncertowa dla 500 osób, dostępna również dla osób niepełnosprawnych. Dziś wykonaliśmy kolejny krok w realizacji potrzeb naszych mieszkańców - podkreśla Michał Czernek, dyrektor PCKulu.
 
Pierwsza łopata na placu budowy powinna zostać wbita w ciągu najbliższych trzech tygodni. W miejscu budowy znajduje się psi park, który zostanie przeniesiony. 
 
Źródło: materiały prasowe