WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

26.10.2021Ponad 2 miliardy 100 milionów złotych dla samorządów z województwa śląskiego!

Kolejne rządowe środki trafią do naszego regionu! Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszej edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowego Funduszu Polski Ład. Województwo śląskie otrzyma 2 138 844 108,06 zł bezzwrotnego dofinansowania.

– Ponad 2 mld 138 mln zł to jest kwota, która w ramach Programu Inwestycji Strategicznych w Polskim Ładzie zostanie zainwestowana przez jednostki samorządu terytorialnego na terenie województwa śląskiego (…) Bardzo się cieszymy, że historyczne środki inwestycyjne dla jednostek samorządu terytorialnego, nie tylko te, które są w zakresie polskiego Programu Inwestycji Strategicznych, ale również tych wszystkich instrumentów, które są w Polskim Ładzie zawarte, i mechanizmy porównawcze pokazują, że samorządy w województwie będą mogły realizować gigantyczny program inwestycyjny na terenie swoich gmin, swoich miast – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. 
 
Jak zaznaczył wojewoda, samorządy zadecydowały, że najbardziej potrzebne są w naszym regionie inwestycje drogowe.
 
Największe dofinansowanie trafiło do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. To 152 mln zł na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 934, co stanowi drugą w Polsce największą inwestycję w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Podczas konferencji wojewoda Jarosław Wieczorek wręczył marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu symboliczny czek. 
– To są największe pieniądze, jakie samorząd województwa śląskiego dostaje – zaznaczył marszałek województwa. – Myślę, że mogę powiedzieć w imieniu wszystkich samorządowców: jest to największe wsparcie w historii dla jednostek samorządu, które popłynęło ze strony rządowej (…) Dzięki tym środkom możemy się rozwijać – dodał.
 
O Programie Inwestycji Rządowych mówił też minister Stanisław Szwed: 
- To jest program, bez którego wiele samorządów nie zrealizowałoby ważnych inwestycji dla swoich mieszkańców. Program, który dotyczy i tych najmniejszych, i tych największych samorządów. – Bardzo ważną informacją jest, że to jest pierwszy etap Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów, będą następne. Pan Premier dzisiaj ogłosił, że w najbliższych tygodniach będzie ogłoszona kolejna pula składania wniosków na kolejne programy, kolejne miliardy, które będą skierowane do samorządów na wsparcie społeczności lokalnych – zapowiedział.
 
Szczególną wagę tego programu podkreślali również obecni na konferencji parlamentarzyści.
– Tak znacząca pomoc dla samorządów na realizację bardzo konkretnych inwestycji jest możliwa dlatego, że stan finansów państwa polskiego jest dobry (…) Rosnące dochody pozwalają modyfikować budżet i rozdzielać pieniądze do tych najlepszych, najrozsądniejszych potrzeb – mówił poseł na Sejm RP Wojciech Szarama.
 
Głos zabrał również poseł Jerzy Polaczek, Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.
– To jest najbardziej bezprecedensowa polityka konkretów polskiego państwa ukierunkowana na wsparcie interesów wspólnot lokalnych, na identyfikację ich najważniejszych wyzwań rozwojowych. Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową to jest to jakościowy skok, jeśli chodzi o problematykę bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówił.
 
Lepsza i bardziej dofinansowana służba zdrowia, niższe podatki, wyższa płaca i zamożniejsze polskie rodziny. To właśnie istota Polskiego Ładu. Rządowy plan rozwoju na lata pomoże nam wyjść z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 i zrobić epokowy skok cywilizacyjny.
 
W ramach Polskiego Ładu uruchomiono Rządowy Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych skierowany do samorządów w całym kraju.
 
Rządowy Funduszu Polski Ład – pierwszy nabór rozstrzygnięty
 
Od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. trwał pierwszy pilotażowy nabór wniosków. Każda JST czy związek JST mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nieprzekraczającym 5 mln zł.
 
Korzyści z Rządowego Funduszu Polski Ład
 
Program Inwestycji Strategicznych wspiera zrównoważony rozwój i nowe inwestycje m.in. w drogi, transport publiczny, kanalizacje, szkoły czy boiska. Program wspiera rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Firmy z naszego regionu będą uczestniczyły w pracach nad wygranymi projektami, tworząc nowe miejsca pracy. Działania te poprawią warunki życia naszych mieszkańców.
 
Niestety nie wszystkie miasta otrzymały dotacje!
 
Jedynym z województwa śląskiego bez ani jednej złotówki jest Rybnik. Jak mówi prezydent miasta, Piotr Kuczera - okazało się, że nie jest to propozycja dla Rybnika.
 
- Wygląda na to, że jesteśmy chyba jedną z nielicznych gmin na Śląsku, które nie zostały dostrzeżone. Na szkoleniu dla urzędów usłyszeliśmy, że priorytetem w tym programie jest budowa dróg. Dlatego złożyliśmy wniosek na budowę drugiego etapu Drogi Regionalnej, której kontynuacja jest dla naszego miasta najważniejszą, spośród innych inwestycji drogowych. Przypomnę, że mamy projekt, mamy wykupione tereny pod budowę drugiego etapu, jesteśmy gotowi. Niestety, znaczenie tej inwestycji dla naszego miasta, nie zostało dostrzeżone przez rządzących. Pozostaje pytanie na czym polegała ocena merytoryczna tych wniosków i co na to posłowie z naszego regionu, którzy zapewniali o wsparciu ze strony rządu dla tej inwestycji? - zastanawia się Piotr Kuczera.
 
źródło: materiały prasowe
fot: Radio FEST