WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

09.04.2021Po co wielkie hale, skoro brakuje szczepionek?

Opóźnia się uruchomienie punktów masowych szczepień przeciwko Covid-19 w województwie śląskim. Jeden z nich zaplanowany został w Hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej. Powodem opóźnienia jest „chwilowy brak dostępności szczepionek”.

Samorządowe punkty szczepień - przygotowywane we współpracy z wojewodą śląskim - miały zostać zorganizowane do 18 kwietnia i od następnego dnia rozpocząć szczepienia. Obecnie, zapowiedzi mówią o przełomie kwietnia i maja jako o dacie uruchomienia samorządowych punktów szczepień. Nie wiadomo też, czy wszystkie zgłoszone przez samorządy punkty zostaną zakwalifikowane do takich działań przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tej m.in. sprawie w najbliższy poniedziałek z inicjatywy wojewody odbędzie się spotkanie z samorządowcami.

Kiedy zapadną ostateczne decyzje, rozpocznie się akcja informacyjna i rejestracja pacjentów do szczepień?

- Jesteśmy całkowicie gotowi do rozpoczęcia pracy punktu szczepień pod kątem wyposażenia oraz kadry. Czekamy tylko na terminy wyznaczone przez wojewodę – informuje naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Ewa Swatek.

Samorządowe punkty szczepień będą czynne przez siedem dni w tygodniu, w godz. 8.00-18.00. Praca w nich będzie dwuzmianowa. Samorządowy punkt szczepień w Bielsku-Białej w ciągu jednego dnia będzie mógł szczepić pół tysiąca osób. Do tego celu wykorzystana zostanie tzw. część konferencyjna hali pod Dębowcem.

Obsługą administracyjną zajmą się oddelegowani pracownicy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i jednostek samorządowych. Od strony medycznej działalność punktu ma zabezpieczać Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski. Punkt szczepień masowych będzie przeznaczony wyłącznie dla osób zdrowych. Na szczepienie w tym punkcie będzie mogła zapisać się tylko osoba, która wypełni ankietę zdrowotną, do której nie będzie zastrzeżeń. Osoby chore, w tym chore przewlekle, będą musiały umówić się na szczepienie w punkcie podstawowej opieki zdrowotnej lub w szpitalu. 

 

Żródło: Um w B-B; foto: Paweł Sowa/UMBB