WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

19.03.2021Piekary Śląskie: jeżyki idą na wojnę z komarami!

Na terenie miasta pojawiły się budki lęgowe dla jerzyków. Zadanie zostało realizowane w ramach zeszłorocznego budżetu obywatelskiego – projekt pn. “Budki lęgowe dla ptaków jerzyków – naturalny sposób na komary”.
 
Budki pojawiły się w trzech lokalizacjach.
 
Finalnie ptasie domki ulokowano na budynkach Domu Pomocy Społecznej przy ul. Trautmana, Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 13 przy ul. Skłodowskiej oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 przy ul. Tarnogórskiej. Zamontowano je kilka metrów powyżej ziemi, na elewacji budynków.
 
Jerzyki są naturalnym wrogiem komarów, każdy z ptaków zjada ich dziennie nawet dwadzieścia tysięcy. Tym samym pozwolą na naturalne ograniczenie, tych nielubianych przez ludzi owadów. Najlepsze efekty daje montowanie kilku budek obok siebie, na ścianach wysokich budynków, z ekspozycją na otwartą przestrzeń. W takich warunkach, żyjące w koloniach jerzyki, gniazdują w naturze. Tak też wykonano budki w naszym mieście.
 
Jerzyki to nieco więksi kuzyni jaskółek. Żywią się owadami. Występują w całej Europie. Większą część życia spędzają w powietrzu, gdzie dosłownie przez cały czas polują. Łowieniem uciążliwych dla ludzi owadów – komarów, meszek i much – zajmują się również młode jerzyki, które stają się samodzielne zaraz po opuszczeniu gniazd. W Polsce pojawiają się one w połowie maja i przebywają do połowy sierpnia.
 
Łączne koszty projektu wyniosły około 6000 zł.
 
Źródło: UM Piekary Śląskie