WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.06.2021Piekary Śląskie: będzie tężnia solankowa!

Rozpoczęły się prace przy montażu tężni solankowej Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach.
 
W ramach inwestycji powstała kompleksowa dokumentacja budowlana, a następnie przystąpiono do realizacji projektu. To pierwszy tego typu obiekt w Piekarach Śląskich, realizowany w ramach zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Jeżeli będzie cieszył się zainteresowaniem mieszkańców, w przyszłości mogą pojawić się kolejne tężnie.
 
W ramach zadania budowy tężni solankowej powstanie kompletne wyposażenie, zbiornik solanki, urządzenie zasilająco-sterownicze, altana, a także ławki z oparciem, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Ponadto utwardzony i zagospodarowany zostanie przyległy teren wraz z odtworzeniem trawników. Pojawi się też zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne oświetlenie tężni.
 
Współczesne tężnie zbudowane są z drewna iglastego i cienkich gałązek (zazwyczaj brzozowych). Wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.
 
Podczas pobytu w tężni mamy okazję przebywać w podobnym mikroklimacie, co w uzdrowiskach nadmorskich. W ciągu 1 godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu, jak podczas 3 dni plażowania. Jak jod działa na nasz organizm? Przede wszystkim: reguluje prawidłowe działanie tarczycy. Inhalacje z jodem są także wskazane dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, gdyż jod powoduje rozrzedzanie śluzu.
 
Dzięki realizacji projektu w parku powstanie miejsce spotkań i integracji mieszkańców. Wpłynie też na poprawę samopoczucia i stanu zdrowia Piekarzan.
 
Źródło: UM Piekary Śląskie