WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

10.06.2021Odkrywając Cieszyn. Wracają sobotnie spacery z przewodnikiem

Zamek Cieszyn, wspólnie z Biblioteką Miejską w Czeskim Cieszynie, zapraszają na spacery z przewodnikiem po mieście nad Olzą. Za każdym razem, będzie można odkryć inne oblicze Cieszyna. Najbliższy spacer – już 12 czerwca.

W każdą sobotę, aż do 11 września, o godzinie 11:00 przewodnik będzie czekał na zwiedzających pod Centrum Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn.

- Temat każdej z trzygodzinnych wycieczek będzie inny, dlatego inni będą też przewodnicy - mówi Wojciech Żagan z Zamku Cieszyn:

[clip]  tk_1zwiedzCn SET

Spacer trwa trzy godziny. Oprowadzanie jest darmowe, ale ze względu na ograniczenia epidemiczne, udział trzeba wcześniej zgłaszać telefonicznie, mailowo lub osobiście, wpisując się na listę w Centrum Informacji Turystycznej na Zamku. Każdorazowo na spacer wyjdzie grupa trzydziestu osób. Szczegóły wspólnej akcji Zamku Cieszyn i Biblioteki Miejskiej Czeskiego Cieszyna, pod hasłem „Odkrywaj Cieszyn Bez Granic”, na plakatach i stronach internetowych organizatorów i Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

A poniżej – kalendarium zwiedzania:

12.06.2021

Był sobie zamek... Machina śmierci
prowadzący: Władysław M. Żagan
Zastanawialiście się kiedyś jak można było bronić cieszyńskiego zamku? Jeżeli tak to w trakcie tego spaceru uczestnicy dowiedzą się na czym polegał jego potencjał obronny, jak wyglądała obrona w razie zagrożenia oraz jakie rody rycerskie skupiały się wokół księcia.

19.06.2021
Spacer szlakiem cieszyńskiego rzemiosła
prowadzący: Jerzy Wałga
Cieszyn jest miastem o bogatych tradycjach rzemieślniczych. Podczas tego spaceru uczestnicy usłyszą ciekawe historie o cieszyńskich rzemieślnikach i wytwórcach przeróżnych przedmiotów użytkowych, ale nie tylko.

26.06.2021
Zioła Wzgórza Zamkowego
prowadzący: Magdalena Mildner
Ze Wzgórzem Zamkowym kojarzą się przede wszystkim najstarsze zabytki Cieszyna. Podczas tego spaceru uczestnicy przekonają się, że wzgórze porastają też liczne gatunki ziół i roślin leczniczych, które warto wykorzystać w codziennej diecie.

3.07.2021
Design na Wzgórzu Zamkowym
prowadzący: Ewa Gołębiowska
Spacerując po Wzgórzu Zamkowym można natrafić na różne nowoczesne elementy. Uczestnicy spaceru dowiedzą się o tym jak znalazły się w Cieszynie i dlaczego zaprojektowano je tak, a nie inaczej.

10.07.2021
Był sobie zamek... Dom rodzinny
prowadzący: Władysław M. Żagan
Zamek był nie tylko budynkiem pełnym tajemniczych zakamarków, do których dostępu broniły mury i wieże obronne. Uczestnicy spaceru będą mieli okazję poznać tutejszych mieszkańców i ich osobiste historie.

17.07.2021
Tajemnice cieszyńskich świątyń cz. 1
prowadzący: przewodnicy Cieszyńskiego Koła PTTK

24.07.2021
Tajemnice cieszyńskich świątyń cz. 2
prowadzący: przewodnicy Cieszyńskiego Koła PTTK
Cieszyn był dawniej miastem zróżnicowanym pod względem wyznaniowym. Do naszych czasów przetrwało kilka świątyń skrywających swoje tajemice, które zostaną odkryte przed uczestnikami obu spacerów.

31.07.2021
Cieszyńskie pomniki przyrody 
prowadzący: Stanisław Kawecki
Drzewa są współcześnie intergralną częścią tkanki miejskiej. W cieniu wielu z nich przysiadało kilka pokoleń mieszkańców Cieszynie. Stały się one pomnikami przyrody i to o nich będą mogli posłuchać uczestnicy spaceru.

7.08.2021
Był sobie Cieszyn... czas Piastów 
prowadzący: Władysław M. Żagan
Mury miejskie, bramy, karczmy, place targowe, warsztaty i domy mieszczan. O tym wszyskim będą mieli okazję usłyszeć uczestnicy spaceru, który poprowadzi ich przez dzieje Cieszyna od drewnianego grodziska, aż do schyłku epoki Piastów.

14.08.2021
Był sobie Cieszyn... czas Habsburgów (trasa transgraniczna)
prowadzący: Władysław M. Żagan
Uczestnicy spaceru będą mieli okazję posłuchać o czasach, które wywarły największy wpływ na strukturę oraz kulturę współczesnego Cieszyna. Czasach, których definitywny kres nastąpił wraz z końcem I wojny światowej, a mimo to nadal odbijają się szerokim echem pomiędzy cieszyńskimi kamienicami.

21.08.2021
Secesyjny Cieszyn
prowadzący: przewodnicy Cieszyńskiego Koła PTTK
Na przełomie XIX i XX wieku Cieszyn przeszedł radykalną przebudowę. Stare domy mieszczańskie zostały dostosowane do obowiązującej wówczas na terenie Europy mody i stylu architektonicznego. Podczas spaceru będzie się można dowiedzieć, czym wyróżniała się cieszyńska secesja.

28.08.2021
Modernistyczny Cieszyn (trasa transgraniczna)
prowadzący: Przemysław Czernek
Po I wojnie światowej nastał w Cieszynie nowy ład, który przyniósł też nowe style w architekturze miasta. O nich będzie można posłuchać w trakcie spaceru wśród międzywojennych willi cieszyńskich fabrykantów.

4.09.2021
Cieszyński Danse Macabre
prowadzący: Władysław M. Żagan
Uczestnicy spaceru będą mieli okazję poznać historię najstarszych w Cieszynie cmentarzy; zwyczaje związane z dawnymi pochówkami oraz dowiedzą się jak nasi przodkowie oswajali się z tym co ostateczne.

11.09.2021
Cieszyńscy ewangelicy 
prowadzący: Marcin Gabryś
W Cieszynie znajduję się największy w Polsce kościół ewangelicki. W trakcie spaceru będzie można posłuchać skąd wzięli się ewangelicy na Śląsku Cieszyńskim i jakie historie się z nimi wiążą.

 

Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie spacerów. 

 

Źródło: Zamek Cieszyn; foto: pixabay