WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

16.08.2021Nowy zieleniec dla gliwiczan

Gliwiczanie zyskają nowe miejsce odpoczynku. Na początku września otwarty zostanie po rekultywacji zieleniec przy ul. Rybnickiej.

 
Nie wszyscy mieszkańcy znają to miejsce, bo teren pozostawał długo zamknięty, niezagospodarowany i nie był użytkowany. Zieleniec o powierzchni 6800 m2 znajduje się przy ul. Rybnickiej 27, pomiędzy dwoma reprezentacyjnymi willami o charakterze zabytkowym. Mieszczą się w nich obecnie siedziby gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. To właśnie PWiK, które jest miejską spółka, zajęło się renowacją zieleńca, który teraz dobrze wkomponuje się w zadbane otoczenie.   
 
Nowa inicjatywa PWiK nawiązuje do koncepcji tzw. parków kieszonkowych – publicznie dostępnych małych enklaw zieleni wkomponowanych w układ urbanistyczny.
 
– Naszym kluczowym założeniem było urządzenie w dość gęsto zabudowanym obszarze, w pobliżu osiedli mieszkaniowych, zielonego i estetycznego miejsca, w którym mieszkańcy w różnym wieku mogliby odpocząć, przyjść tu na spacer, także z psem, posiedzieć, porozmawiać czy poczytać książkę. Zależało nam równocześnie na uwzględnieniu walorów historycznych, zachowaniu starych drzew – mówi Adam Ciekański, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
 
Teren był zadrzewiony, przeprowadzono więc inwentaryzację dendrologiczną, drzewa pozostały na swoich miejscach i zostały poddane zabiegom pielęgnacyjnym. Natomiast na naturalnie wydzielonej wolnej przestrzeni urządzono spory trawnik, przeznaczony na odpoczynek, leżakowanie czy zabawę. Konieczna była rekultywacja gruntu, a największe wyzwanie stanowiło usunięcie grubej betonowej warstwy o powierzchni 1600 m2.
 
Betonową powierzchnię zastąpił trawnik umożliwiający dobrą retencję wody.
 
Zieleńcem zajęto się z dużą pieczołowitością. Ważnym założeniem była mała ingerencja w ukształtowanie terenu, zachowanie zacienionych miejsc oraz zastosowanie naturalnych materiałów wpływających na dobrą retencję wody. Dzięki temu w upalne dni teren nie powinien się mocno nagrzewać, co stanowi ważny walor w przestrzeni zurbanizowanego miasta.
 
Zieleniec zostanie dodatkowo wyposażony w elementy małej architektury – różnego rodzaju siedziska. Jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ogrodzony i strzeżony. Roboty budowlane zostały w całości wykonane przez pracowników PWiK.
 
Otwarcie zieleńca zaplanowano na 1 września na godz. 16:00.
 
Z zieleńca będzie można korzystać codziennie od godziny 7:00 do 21:00.
 
Źródło: UM Gliwice